Sigma Lenslerdeki Kısaltmalar

Sigma’da tıpkı Tamron gibi yan sanayi lens üreticilerinden biridir. Son yıllarda üretmiş olduğu zoom ve macro lensler kullanıcıları tarafından memnuniyet yarattığı gibi bu lenslerin testlerde ortaya koyduğu başarılar günlerce konuşulur olmuştur. Sigma 150mm f/2,8 EX DG HSM Macro gibi keskinliği efsane olan lensin yanında hiçbir lens üreticisinde olmayan ve kuş fotoğrafı çeken kullanıcılar tarafından büyük rağbet gören “Sigma 300-800mm f/5 6 ex APO HSM IF” bu lenslerden bazılarıdır.

 

Sigma Lenslerdeki Kısaltmalar

Sigma lenslerde yer alan kısaltmalar “Tamron Lenslerdeki Kısaltmalar gibi uzun ve karışık olmadığı gibi daha”Nikon Lens Kısaltmaları gibi kullanışlı ve anlaşılırdır. Sigma‘nın lenslerinde kullanmış olduğu kısaltmaları ve özelliklerini aşağıda açıklamaya çalıştık.

 

APO (Apochromatik ): APO lens, yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için, özel düşük dağılımlı “Special Low Dispersion” (SLD) cam kullanılarak yapılmış ve renk sapmalarını en aza indirmek için tasarlanmıştır. Özellikle zoom lenslerde bu özellik kullanılmakta olup diğer lenslere göre daha keskin ve kontrastlı görüntü sağlanmaktadır.

 

ASP (Aspherical):  Bu teknoloji sayesinde lensin orta kısmından gelen ışık ile kenarlarından gelen ışık aynı yerde odaklanabilmektedir, böylece daha keskin bir odaklama elde edilmiş olur. Bu lenslerin diğer bir özelliği de yapısı itibariyle mercek içi oluşan yansımaları engeller. Böylece fotoğraflarda ışık dağılımları daha gerçekçi olur. Bu optiğin kullanıldığı lensler daha küçük ve hafif dizayn edilebilmektedir.

 

OS (Optical Stabiliser): “Optik Dengeleyici” teriminin kısaltmasıdır. Sigma‘nın bu özelliği Nikon’un “Vibration Reduction” VR sistemine eşdeğer bir özelliktir.

 

HSM (Hypersonic Motor): Bu özelliğe sahip lensler daha hızlı ve özellikle çok sessiz otomatik odaklanma yapmaktadırlar.  Sigma HSM , Nikon‘un AF-S özelliğine benzer bir özelliktir.

 

RF (Rear Focus): Lensin içindeki en arkadaki optik elemanların hareket ederek netlemenin gerçekleştirildiği lenslerdir.

 

IF (Inner Focus): Fokus yaparken dış boyutları değişmeyen objektiflerdir. Sigma‘nın bu özelliği Nikonun IF özelliğine karşılık gelir.

 

CONV (APO Teleconverter EX): Bu özellikteki lensler Sigma APO Telekonvertörleriyle uyumlu bir şekilde çalışırak ve otomatik netlemeyi gerçekleştirirler.

 

EX (EX Lens): Kullanılan malzeme ve optik kalite bakımından en üst sınıfına ait objektifler için Sigma‘nın Excellent (mükemmel) diye tabir ettiği lenslerdir.

 

DG (DG for Digital): Bu özellikteki Sigma lensler hem FX hem de DX formatlı makinelerde kullanabilmektedir. Bu lenslerde kullanılan kaplama sayesinde lens ile görüntü algılayıcı arasındaki mesafeden kaynaklı yansımalar minimize edilmiş ve aynı zamanda yüksek kontrast ve geniş ton alanı sağlanmıştır. Ayrıca kenarlarda oluşan kararmalar daha asgariye indirgenmiştir.

 

DC (DC for Digital): Bu lenslerin DX formatlı makinelerde kullanılması için özel olarak üretilmiştir. Bu kısaltmayı taşıyan Sigma lensin, FX gövdeli bir makinede kullanılması durumunda köşelerde kararmalar oluşacaktır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın