Fotoğraf Makinesi Simülatörü

Fotoğraf makinesi simülatörü için oluşturduğumuz sayfaya hoşgeldiniz.  Bu sayfada sanki DSLR fotoğraf makineleri vizöründen bakıyormuş gibi fotoğraf çekim tekniklerini uygulayabileceğiniz bir kamera simülatörü bulacaksınız.

Mevcut ışık koşullarına göre doğru pozlama yapabilmek ve bunun için gerekli ayarları uygulamak özellikle fotoğrafa başlangıç aşamasında herkes için sıkça deneme yanılma yapılması gereken durumlardır.

Fotoğraf makinesi simülatörü özellikle temel öğeler olan diyaframenstantene ve ISO üçlüsünün kullanımı, fotoğrafı etkileyen ışık şartları, odak uzaklığı ve hangi çekim modunun kullanıldığı gibi unsurları dikkate alarak size bir sonuç çıkartıyor. Genel olarak daha önce fotoğrafa yeni başlayanlar içi yazılarımızı pekiştirmek adına ve özellikle diyafram, enstantane ve ISO arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki başarılı fotoğraf makinesi simülatörü kullanabilirsiniz.

Doğru Pozlama için Fotoğraf Makinesi Simülatörü Kullanımı

Fotoğraf Makinası simülatörü ile gerçek bir fotoğraf makinası kullanmadan önce kendinizi geliştirmek için çalışmalar yapabilirsiniz. Sırasıyla istediğiniz ayarları seçin, “Snap photo!” butonuna tıklayın ve kullandığınız değerlere göre oluşan fotoğrafı görün.

Fotoğraf Makinesi Simülatörü

Fotoğraf makinesi simülatörü üzerinde yer alan fotoğraf terimlerine kısaca değinelim.

Lighting

Mevcut ışık şartlarını ifade etmek için kullanılır. Ortam ışığı da denir. Fotoğraf çekimini yaptığınız sırada havanın nasıl olduğunu ya da nasıl bir ortamda çekim yaptığınızı ifade edebilmeniz için vardır.

Distance

Objeye ya da konuya olan uzaklık. Yani fotoğraf makinesi ile çekim yapılan konu arasındaki mesafeyi ifade eder.

Focal length

Odak uzaklığı anlamına gelir. Kullanmış olduğunuz lensin odak uzaklığını belirlemek için kullanılır.Mode

Aperture Priority: Diyafram öncelikli çekim modu. Fotoğrafçının diyafram (f) değerini kendisinin belirlemesi üzerine, kullanılan makinenin doğru pozlama yapabilmek için uygun enstantane hızını atamasıdır.

Shutter Priority: Enstantane öncelikli çekim modu. Fotoğrafçının enstantane hızını kendisinin belirlemesi üzerine, kullanılan makinenin doğru pozlama yapabilmek için uygun diyafram değerini atamasıdır.

Manuel çekim modu: Hem diyafram hem de enstantane hızını kullanıcının belirlediği moddur.

ISO

Digital fotoğraf makinalarındaki sensörlerin, ışığa olan duyarlılık derecesini belirlemek için kullanılır. Yüksek değer ışığa daha fazla duyarlıdır.

Aperture

Diyafram anlamına gelir. Diyafram değeri, net alan derinliğini ayarlamak için kullanılır. Objeden yansıyan ışınların ne kadar  yoğunlukta ve şiddette sensör üzerine geleceğini kontrol eden sisteme denir.

Shutter speed

Enstantene demektir. Fotoğrafın pozlanma süresidir. Fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine bastığımız andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eden terimdir

Published on :

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın