Ana sayfa » Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

By on

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na sayılı günler kala Türk Nikon olarak Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir konusuna değinmenin faydalı olacağını düşündük.
Bu sene hava yağışlı olmazda keyifle havai fişek fotoğraflarımızı çekeriz.

Nereden Çekim Yapılabilir?

Tabiki iyi çekim yapmak kadar bulunduğumuz açıda önemlidir. Çekim yapılabilecek yerler olarak; Anadolu yakasında Kuzguncuk, Paşalimanı, Üsküdar, Salacak, B.Çamlıca ve Nakkaş Tepe‘den Avrupa yakasında ise Ortaköy, Beşiktaş ,Dolmabahçe, Fındıklı‘yı önerebiliriz.

Havai fişek gösterisinden önce belirlediğiniz yere gidip insanların önünüzden geçemeyeceği ve köprüyü de gören bir noktadan yer tutmakta fayda var.

Yanımızda Hangi Ekipmanları Bulundurmalıyız?

Türk Nikon olarak  gerekli gördüğümüz ekipmanları aşağıda sıralamaya çalıştık.

 • Tripod: Yanınızda mutlaka olmalıdır. Tripodsuz çekim yapmayı bence aklınızdan bile geçirmeyin.
 • Geniş açı ve/veya Telephoto lens: Ekipman olarak elinizde varsa ikisini de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Merak etmeyin Nikon‘un elinizdeki kit lensleriyle bile güzel kareler çekebilirsiniz.
 • Kablolu yada kablosuz kumanda: Kumandanız yoksa zamanlayıcı ayarlayıp gecikmeli çekim yapabilirsiniz.  Aksi takdirde çekim sırasındaki deklanşöre basarken bile yarattığınız titreşim fotoğraflarınıza etki edecektir.
 • Batarya: Bataryanızı mutlaka kontrol edin. Dolu değilse doldurun veya yanınıza yedek batarya alın.
 • Hafıza kartı : Batarya gibi hafıza kartınızıda kontrol etmenizde yarar var. Yedekli gitmek veya boş bir sd kartla çekime gitmenizde fayda var.
 • Büyük boy buzdolabı poşeti: Ne gerek var buna şimdi demeyin. Düşünsenize havai fişek gösterisinden saatler önce kendinize güzel bir yer bulmuş ve tripodunuzu kurmuşsunuz ve gösteri sırasında yağmur çiselemeye başladı. Düşünmesi bile kötü… Üzerine titrediğimiz gözümüz gibi baktığımız makinamızın ıslanmasını tabiki istemeyiz. Malum Ekim sonu olduğundan havanın bize nasıl bir süpriz yapacağını bilmiyoruz. Tedbirli olmakta yarar var. Hatta telephoto lens için şeffaf çöp poşetleri daha uygun olacaktır.

 Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Havai fişek fotoğrafı çekmek için öncelikle lensimizin varsa VR (Vibration Reduction) titreşim azaltma özelliğini mutlaka kapatmalıyız.  Aksi halde çekim sırasında titreşim yaratacak ve karelerimizde netlik kaybına yol açacaktır. Zaten tripod kullanırken bu özelliğe ihtiyacımız yoktur. Önceki yazımızda VR (Vibration Reduction)  özelliğinden bahsetmiştik.  VR titreşim azaltmayı kapattıltan sonra makinamızı M moduna alıp düşük bir ISO ayarlamalıyız. ISO 100 yeterli olacaktır. Diyaframı çok kısmadan F8 ile F16 arasında 5 ile 10 saniye arasında yapılacak pozlamada iyi sonuçlar alınacaktır.

Türk Nikon Forum’da  29 Ekim için özel konu açtık. Bu konuda çekim öncesi aklınıza gelen tüm soruları sorabilir ve çekim sonrasında fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz.

 

 

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Luminar 4 için kupon kodu "FOTOPEDI" kullanarak €10 daha indirim elde edebilirsiniz.Luminar 4 İndir

Görüşler

5 görüş var “Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

 1. Teşekkürler..

 2. İnşallah bir manimiz olmazsa 29 Ekim’de tüm bu tavsiyelere uyup güzel kareler çekmek istiyoruz.

 3. Avatar for İlker Laçalar

  Selçuk Aksu

  Kuleli Askeri Lisesinin (üsküdar’a doğru 1 durak sonrası) az ilerisini es geçmişsiniz.

Bir yorum bırakın