Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Fotopedi olarak Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir konusuna değinmenin faydalı olacağını düşündük. Yıl içerisindeki etkinliklerde havai fişek fotoğrafları çekmek için sayısız fırsat doğar. Bu yazıda harika havai fişek çekimlerini nasıl yapacağınıza dair çeşitli ipuçlarını bulabilirsiniz.

Hava fişek fotoğrafları için nerelerde çekim yapılabilir? Tabii ki iyi çekim yapmak kadar bulunduğunuz yer ve açı da önemlidir. Çekim yapılabilecek alanlar; Anadolu yakasında Kuzguncuk, Paşalimanı, Üsküdar, Salacak, B.Çamlıca ve Nakkaş Tepe‘den Avrupa yakasında ise Ortaköy, Beşiktaş ,Dolmabahçe, Fındıklı‘yı önerebiliriz.

Havai fişek gösterisinden önce belirlediğiniz yere gidip insanların önünüzden geçemeyeceği ve köprüyü de gören bir noktadan yer tutmakta fayda var.

Yanımızda Hangi Ekipmanları Bulundurmalıyız?

Türk Nikon olarak  gerekli gördüğümüz ekipmanları aşağıda sıralamaya çalıştık.

 • Tripod: Yanınızda mutlaka olmalıdır. Tripodsuz çekim yapmayı bence aklınızdan bile geçirmeyin.
 • Geniş açı ve/veya Telephoto lens: Ekipman olarak elinizde varsa ikisini de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Merak etmeyin Nikon‘un elinizdeki kit lensleriyle bile güzel kareler çekebilirsiniz.
 • Kablolu yada kablosuz kumanda: Kumandanız yoksa zamanlayıcı ayarlayıp gecikmeli çekim yapabilirsiniz.  Aksi takdirde çekim sırasındaki deklanşöre basarken bile yarattığınız titreşim fotoğraflarınıza etki edecektir.
 • Batarya: Bataryanızı mutlaka dolu olduğuna dair kontrol edin. Yedek bataryaları almayı nuutmayın.
 • Hafıza kartı : Batarya gibi hafıza kartınızıda kontrol etmenizde yarar var. Yedekli gitmek veya boş bir sd kartla çekime gitmenizde fayda var.
 • Büyük boy buzdolabı poşeti: Ne gerek var buna şimdi demeyin. Düşünsenize havai fişek gösterisinden saatler önce kendinize güzel bir yer bulmuşsunuz. Gösteri sırasında yağmur çiselemeye başlamış, düşünmesi bile kötü… Üzerine titrediğimiz gözümüz gibi baktığımız makinamızın ıslanmasını tabiki istemeyiz. Malum Ekim sonu olduğundan havanın bize nasıl bir süpriz yapacağını bilmiyoruz. Tedbirli olmakta yarar var. Hatta telephoto lens için şeffaf çöp poşetleri daha uygun olacaktır.

Havai Fişek Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Havai fişek fotoğrafı çekmek için öncelikle lensimizin varsa VR (Vibration Reduction) titreşim azaltma özelliğini mutlaka kapatmalıyız.  Aksi halde çekim sırasında titreşim yaratacak ve karelerimizde netlik kaybına yol açacaktır. Zaten tripod kullanırken bu özelliğe ihtiyacımız yoktur. Önceki yazımızda VR (Vibration Reduction)  özelliğinden bahsetmiştik.  VR titreşim azaltmayı kapattıltan sonra makinamızı M moduna alıp düşük bir ISO ayarlamalıyız. ISO 100 yeterli olacaktır.

Havai fişek fotoğrafları için çekim öncesi aklınıza gelen tüm soruları sorabilirsiniz. Ya da sonrasında paylaşmak istediğiniz hava fişek fotoğrafları varsa Facebook üzerinde Fotoğraf Kulübü grubunda paylaşabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

5 comments on “Havai Fişek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

 1. Teşekkürler..

 2. İnşallah bir manimiz olmazsa 29 Ekim’de tüm bu tavsiyelere uyup güzel kareler çekmek istiyoruz.

 3. Avatar for İlker Laçalar

  Selçuk Aksu

  Kuleli Askeri Lisesinin (üsküdar’a doğru 1 durak sonrası) az ilerisini es geçmişsiniz.

Cevap Yazın