Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

 3. Resize Magic

Bu konuda tanıtacağımız programlar içinde 1 MB’lik küçük  boyutuyla en az yer kaplayan ve amacı sadece fotoğraf boyutlandırma olan programlardan biri de Resize Magic‘tir. Fsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan Resize Magic‘i buradan indirebilirsiniz.

Programı açtıktan sonra “Source folder”alanında boyutlandırma yapacağımız fotoğrafların bulunduğu klasörü seçiyoruz. Ardından orta kısımda klasörümüz içindeki fotoğraflar listelenecektir. “Select all” ile tüm fotoğrafları seçebileceğiniz gibi fotoğrafların yanındaki kutucuğu işaretleyerek istediğiniz fotoğrafları da seçebilirsiniz. “Clear all” tüm bu seçimleri devre dışı ırakacaktır. “Destination folder” alanında boyutlandırma sonucda resimlerin nereye kaydedileceğini seçiyoruz. Eğer “Source” butonuna basacak olursanız resimlerin bulunduğu klasöre kaydedilmesi yani orjinal dosyanızın üzerine yazılarak kaydedilmesi sağlanacaktır. “Width” seçip  “Value” alanına rakam vererek fotoğrafınızın vermiş olduğunuz değerde genişliğinin boyutlandırmasını , “Height” seçecek olursanız yüksekliğini belirlemiş olacaksınız. “Smoother” (yumuşak),”Normal” veya “Sharper” (Keskin) seçenekleriyle fotoğrafınızın kalitesini belirleyebilirsiniz. “Resize” butonuna basarak boyutlandırma işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Sadece boyutlandırma yapıp foruma/blog’a koyacağım.veya acil e-mail atacağım diyorsanız fotoğrafınızın kalitesini de büyük ölçüde koruyan, yer kaplamadığı gibi kolay kurulan Resize Magic‘i kesinlikle kullanabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak

  1. Nikon’un View NX2 yazılımı dururken İrfan programından bahsetmek bence hoş değil.
    http://nikonasia-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/162/theme/tr#ViewNX2
    sitesinden Nikon View NX2 yazılımını edinebilirsiniz.

  2. Avatar for İlker Laçalar

    Alper Orus

    Belirtmek gerekirse bu yazı 6 sayfa ve sadece irfanview programından bahsetmiyor. Fotoğrafları basit bir şekilde yeniden boyutlandırmak isteyen birisi için bilgisayarında olabilecek en hızlı uygulama irfanview programıdır.

Cevap Yazın