Kodak İflasını Verdi

1980 – 1990`lı yılların meşhur markalarından ve dünyada herkesin tanıdığı “Gülümseyen Kodak`la” sloganın sahibi teknoloji karşısında yenik düşerek iflasını veriyor. Uzun zamandır dedikoduları dolaşan durum Kodak tarafından açıklanarak resmiyete dönüştü.

1888 yılında kurulan firma 35mm film makaralı fotoğraf makineleri döneminin en parlayan ve tabii en çok kazanan şirketiydi. Maalesef teknolojiye ayak uyduramayarak parlak dönemlerinin arkalarında kalmasına sebep oldular. Üstelik 1975 yılında dijital kamerayı icat eden firma olmalarına rağmen nakit gelirleri 2011 yılında %38 gerileyerek 862 milyon dolarda kaldı.

Dünyanın her yerinde ofisi ve çalışanı olan Kodak elinde bulunan 1100 adet dijital patentini satmakta da başarısız oldu.

132 yaşında ki Eastman Kodak bu şekilde gönüllü olarak istifasını vermiş durumda. Böyle bir devin vakti zamanında yaptığı yanlış yatırım kararları veya geç kalmaları sebebiyle batması üzücü. Umarım aynı sonu Fuji Film`de yaşamaz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “Kodak İflasını Verdi

  1. Çok üzücü bir haber!

Cevap Yazın