Nikon AI Lens Dönemi (Automatic Indexing) – 1977

Nikon AI lens dönemi 1977 yılında başlıyor. Yani Nikon ilk AI özellikli lensini 1977 yılında duyuruyor. AI lensle Nikon, lens mekaniği tarihinde önemli bir kilometre taşı olarak otomatik indeksleme (Automatic Indexing) özelliğinin devreye girdiği dönem oldu. Nikon lens yuvasına şimdi olduğu gibi tek bir döndürme hareketi ile lensi yerleştirmek artık mümkün oldu.

AI lensler bugün bile hala mükemmel bir şekilde çalışmaktadırlar. Eğer elinizde Nikon’un D300, D3 veya D2Xs serisi kameraları varsa basit bir şekilde AI lensinizi yerleştirip el ile lens bilgisini girip kullanabilirsiniz. Hatta FX makinelerde matrix ölçüm modu ve EXIF data bilgisini bile alabiliyorsunuz.

Otomatik indeksleme özelliğinin gelmesini AI lensleri F lenslerden nasıl ayıracağımız sorusuyla birleştirip anlatabiliriz. Nikon F dönemi dediğimiz ilk F lenslerde bulunan diyafram bileziğinden bahsetmiştik ve o zaman Nikon gövdeye diyafram bilgisini bu bileziği çevirerek vermek gerekiyordu. AI dönemi ile beraber bu sistem otomatik hale gelmiş oldu ve adı otomatik indeksleme olarak çıktı. Yani AI lens dönemiyle beraber Nikon gövde, objektifin diyafram değerini otomatik okuyabilir hale geldi.

AI lensleri bugün manuel olarak Nikon gövdelerde kullanabiliyorsunuz. Bir Nikon D90 kullanıcısı olarak elimdeki AI dönemi manuel objektifleri kullanabiliyoruz. Elbette DX makinelerde enstantane hızı dışında bir bilgi olmadığından f değerini kendinizin belirlemesi gerekiyor. Zorlandığımız noktalarda Android light meter uygulamaları ve iOS için light meter uygulamaları bizlere yardımcı olmaktadır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın