Nikon D4 Batarya (Pil) Ömrü

Nikon D4 duyurusu yapıldıktan sonra öne çıkan tüm özelliklerinin yanısıra, özellikle Nikon D3 ve D3s modelleri ile karşılaştırıldığında daha düşük pil ömrü ile son kullanıcıyla buluştu. Nikon D4 FX 16 MP özelliklerine göre Nikon D4 ile gelen yeni EN-EL18 batarya 2600 çekim yapabiliyorken, daha eski model olan Nikon D3 ve D3s üzerinde kullanılan EN-EL4a batarya yaklaşık 4200 çekim yapabiliyor.

Nikon D4 ile neredeyse iki katı kadar daha düşük pil ömrüne ilişkin Nikon, yeni EN-EL18 bataryanın daha düşük gözükmesine rağmen eski model EN-EL4a pile göre daha fazla çekim sayısında olduğunu söylüyor.

Nikon EN-EL18

Örneğin bir fotoğrafçı elindeki telefoto lens ile bir futbol maçında çekim yapıyor. Kameranın devamlı uyanık kalmasına göre, uzun müsabakalar gibi kameranın devamlı çekim yapması, makinenin daha fazla pil kullanmasını gerektiriyor. Devamlı çekim yapan bir kamera üzerindeki pil sürekli olarak sürücü akımını sağlamak için lens, görüntü sensörü, hafıza kartı vs.. gibi öğeleri itmeye çalışmaktadır.

Basit bir ifadeyle eğer Nikon D4 açıkken fotoğraf çekerek kamera aktif oluyorsa, Nikon D3s bataryası olan EN-EL4a’ya göre EN-EL18, şarj başına daha fazla kare verecektir. Eğer kameranın sadece uyanık tutulduğu gibi bir durum yani tam tersi söz konusuysa bu sefer EN-EL4a tek bir şarj yapıldığında EN-EL18 pile göre daha uzun sürecek bir performans sergileyecektir.

Nikon D4 ile gelen EN-EL18 batarya için seçilen lityum pil kimyası EN-EL4a’ya göre aslında daha fazla gerçek çekim süresi sunmaktadır. Ya da yüksek fps hızıyla sürekli çekim gücüne sahip Nikon D4 batarya desteğini de beraberinde sunmaktadır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Nikon D4 Batarya (Pil) Ömrü

  1. Bataryaların kalitesi de her geçen gün artıyor. Sevindirici bir haber..
    D4 ile Profesyonel fotoğrafçılar sürekli çekim modunda D3s den daha fazla fotoğraf çekebilecek. Ayrıca sıcak ve soğuk hava değişimlerinde D3s in performansının istikrarlı olmadığı söyleniyordu D4 ile bu sorunda ortadan kaldırılmış olacak.

Cevap Yazın