Nikon D800 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Nikon D800’ün duyurulması henüz 24 saati bile bulmazken fotoğraf dünyasında müthiş bir ses getirdi. 36.3 megapiksellik sınırları zorlayan çözünürlüğü başta olmak üzere D800’ün dış görünüşü ve fonksiyonları da merak uyandırmaya devam ediyor. Özellikle FX makine sahipleri ellerinde makinelerle D800‘ün farklarını görmek isterken yeni FX makine alacaklarda D800‘ü takip listesine çoktan aldı bile. TürkNikon olarak D800 hakkında sizlere biraz daha bilgi vermek için makinenin üzerinde bulunan tüm düğme ve fonksiyonları tespit edip Türkçe olarak beğeninize sunduk.

Nikon D800 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Nikon D800 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Nikon D800‘ün üst, ön ve arka panelinde yer alan tüm düğme/ fonksiyonları inceleme altına alarak  sizlere Türkçe kullanım kılavuzunu oluşturmaya çalıştık. Her bir görünüme ait fonksiyonları içeren kılavuz ayrı bir sayfada düzenlenmiştir.

Nikon D800 ÜST DÜĞMELER

 

 1. Mode Seçici: Bir deklanşör seçeneği seçin.
 2. Kilit Modu: Bu düğmeye basın ve yayın modunu seçmek için serbest mod tekerini döndürün.
 3. Resim Kalite Butonu: Bu düğmeye basın ve imaj kalitesini seçmek için ana kumanda tekerini döndürün. Bu düğmeye bastıktan sonra imaj boyutunu belirlemek için alt komut tekerini döndürün. İki düğme sıfırlama için kullanılan düğmeler yeşil nokta ile gösterilir. İki saniyeden daha uzun süreyle aynı anda bu düğmelere basarak varsayılan ayarları geri yükleyebilirsiniz.
 4. Kayış Yeri
 5. Beyaz Dengesi Düğmesi: Bu düğmeye basın ve beyaz dengesi seçenekleri seçmek için ana kumanda tekerini döndürün veya ince ayar beyaz dengesini ayarlamak için alt kumanda tekerini döndürün.
 6. ISO Ayar Düğmesi: ISO düğmesine basarak ve ana kumanda tekeri düğmesini çevirerek  ISO ayarını yapabilirsiniz.
 7. Bracketing Düğmesi: Zor ışık şartlarında çekilen fotoğraflardan en az birinin doğru pozlanmasını garanti altına almak için kullanılan fonksiyon düğmesidir. Bu düğmeye basıp ana tekerleği çevirerek çekim sayısını belirleyebilirsiniz.
 8. Aksesuar Yeri: Opsiyonel Flaş gibi…
 9. Aksesuar Yeri Kapağı:
 10. Güç Düğmesi: Makineyi açıp kapatmak için kullanılır. Ekran ışığını açmak için de kullanabilirsiniz.
 11. Denklanşör: Odaklanma için düğmeye yarım basın, çekmek için tam basınız.
 12. Pozlama Telefisi Düğmesi: Bir pozlama telefi değeri seçmek için bu düğmeye basın ve ardından ana kumanda tekerini çevirin.
 13. Video Kayıt Düğmesi: Video kaydını başlatmak ve bitirmek için kullanılır
 14. Pozlama Modu Düğmesi: Bir pozlama modunu seçmek için bu ve ana kumanda tekerleğini çevirin. Bu düğmeyi aynı zamanda hafıza kartınızı biçimlendirmek içinde kullanabilirsiniz. Bu düğmeyle birlikte makinenin arka kısmında bulunan çöp düğmesine aynı anda basarsanız ekranda “FOR” yazısı yanıp sönmeye başlayacaktır. Aynı işlemi tekrar yaptığınızda biçimlendirme başlayacaktır.
 15. Kontrol Paneli: Kamera ayarlarını görüntülediğiniz paneldir.
 16. Odak düzlem çizgisi: Odak düzleminin yerini gösterir. Odak uzaklığı bu işaretten ölçülür.
Diğer sayfaya geçiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Nikon D800 Türkçe Kullanım Kılavuzu

 1. Ne zaman sahip olurum bilemiyorum fakat dört gözle bekliyorum. Şimdiden bu yazı dizisi çok güzel ve faydalı olmuş. Teşekkürler..

Cevap Yazın