Nikon Distortion Control Data 1.009 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

Nikon, birçok DSLR fotoğraf makinesi için yeni yazılım güncellemesini duyurdu. Nikon’un dijital SLR fotoğraf makineleriyle kullanılan lenslerden dolayı meydana gelen bozulmaları düzelten Distortion Control Data için yazılım güncellemesi 1.009 yayınlandı.

L yazılım güncellemesi lenslerden kaynaklanan bozulmalar için düzeltmeleri sağlar. Bu yeni yazılım, kameranızın ayarlar “firmware version” menüsünde bulunan “L” (lens) güncellemesini içerir. Aşağıdaki resimdeki örnek menü görüntüsünü görebilirsiniz.

L yazılım güncellemesi pincushion ve barrel bozulmalarına karşılık yayınlanmaktadır. Pincushion distortion, zoom objektiflerde görünen görüntünün kenarlarına gidildikçe düz çizgilerin iç bükey hale gelmesi durumudur. Barrel distortion ise, özellikle mimari çekim yaptığınızda dikkatinizi çeken düz olması gereken görüntülerin eğri çıkması durumudır. Diğer bir ifade ile barrel distortion , görüntünün kenarlarına gidildikçe düz çizgilerin dış bükey hale gelmesi durumudur.

Nikon-Distortion-Control-Data-firmware-update-1.009

Nikon Distortion Control Data Firmware Update 1.009

Nikon Distortion Control Data 1.009 yazılım güncellemesi Nikon’un aşağıda yer alan dijital SLR fotoğraf makineleri üzerinde güncellenebilir. Nikon D4, D90, D600, D800, D800E, D3100, D3200, D5000, D5100, D5200, D7000 ve D7100 modelleri için yayınlanan güncellemenin Mac sürümüne buradan ve Windows sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Source: Nikon Distortion Control Data Firmware Update 1.009 Released

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Nikon Distortion Control Data 1.009 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

  1. vermiyor kardeşim nikon bu

    Distortion control data L 009 güncellemesini. alabilen varsa bana atabilirmi gsserdem@gmail.com
    Select

Cevap Yazın