RAW (HAM) Dosyaları Düzenlemek için Hangi Programı Kullanıyorsunuz?

Türk Nikon haftalık anket serisinde geçtiğimiz hafta sizlere “RAW (HAM) Dosyaları Düzenlemek için Hangi Programı Kullanıyorsunuz?” diye sormuştuk. Bu anket sorusuna karşılık sizden beklediğimiz cevaplar ise Lightroom, Photoshop / Elements (Adobe Camera Raw), Kameranın Kendi Yazılımı, Capture One, Aperture, Diğer şeklinde sıralanmıştı.

Hafta boyunca Türk Nikon anasayfa üzerinde açık olan ankete katılım oranı ve cevaplarına dair detayları ise hem size hem kendimize bilgi olması açısından grafik olarak sunuyoruz.

Kısaca toparlamak gerekirse anketimize oy kullanan toplam 151 kişiden 84‘ü çekmiş oldukları raw dosyaları düzenlemek için Photoshop Elements  Adobe Camera Raw uygulamasını kullanıyor. Lightroom tercih eden 30 kişinin yanısıra 23 kişi ise kullandıkları kameranın kendi yazılımını raw dosyaları düzenlemek için kullanıyor.

Her hafta farklı bir soruyla sizlerin karşısına çıkacak Türk Nikon Haftalık Anketi’nin sizlerin katkılarıyla fotoğraf dünyasında farklı bir arşiv oluşturacağını düşünüyoruz. Oylarınız için teşekkür ediyoruz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “RAW (HAM) Dosyaları Düzenlemek için Hangi Programı Kullanıyorsunuz?

  1. Avatar for Alper Orus

    Cengiz Orhan

    raw dosyaları işlerken, nikonun kamera içinde sağlamış olduğu kontrast, renk ve keskinlik değerleri kayboluyor yani Picture Control diye geçiyor sanırım, özellikle Adobe Camera Raw ile açtığımızda bu değerler sıfırlanıyor ve nötr halde açılıyor.. Bunu sıfırlamamasını sağlayabilmek mümkün müdür ?

Cevap Yazın