UV Filtre Nedir, Ne İşe Yarar?

UV Filtre Nedir, Ne İşe Yarar? UV filtre, lens filtreleri veya objektif filtreleri kategorisinde konumlandıracağımız bir fotoğraf makinesi ekipmanıdır.

Her ne kadar lens filtreleri kendi içerisinde, özelliklerine göre çeşitlilik gösterse de, bu filtrelerin görevi ilk etapta kullandığımız lensi toz, su, parmak izi gibi zarar verebilecek dış etkilerden veya darbelere karşı korumak için en çok kullanılan fotoğraf ekipmanı olarak yorumlayabiliriz.

Uv filtreler hakkında tüm bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

uv-filtre

UV Filtre Nedir?

UV filtre, temelde güneşten gelen mavi ve mor ötesi olark adlandırılan Ultraviole ışınlarını engellemeye yarar.  Kısaltması UV olan Ultraviole ışınlar ilgili filtre sayesinde %99 oranında emilerek berraklığın artmasını sağlarlar.

Her ne kadar UV ışınları sensöre düşmeden önce atmosferde esas etkisini yitirse bile bu filtreler sayesinde gelen ışınların süzülmesi sağlanır. Uv filtrelerin bunun ötesinde lensin güvenliğiyle ilgili önemi ve sağladığı imkanlar açıkçası çok daha önemlidir. Bu detaylara da UV filtre ne işe yarar kısmında bakalım.

UV Filtre Ne İşe Yarar?

Şimdi neden UV filtre kullanmalıyız ya da bir fotoğraf ekipmanı olarak kullanılmasının esas özelliklerinden bahsedelim. İyi bir UV filtre, kullandığımız lensin ön elemanlarını korumaya yarar. Yani lensinizin karşılaşabileceği darbe ve dış hava şartlarından ilk etkilenen ekipman olur. Örneğin yağmurda fotoğraf çekmek için çıktığınızda silmeniz gereken UV filtre olur ve beraberinde lense zarar gelmesini önler.

uv-filtre-00

UV filtrelerinin sağladığı en önemli özelliklerden birisi ise dış ortamlarda lensin kapağı takılı değilken ön camda oluşabilecek tüm etkenlere siper olmasıdır.

Değerlendirme

Peki o zaman “her lensim için ilgili filtre çapında bir UV filtre edinmeliyim” dediğinizi duyar gibiyiz. Buna ilk etapta cevabımız yukarıdaki koruyucu güvenlik sebeplerinden dolayı evet olacaktır. Ancak UV filtre nedir ve ne işe yarar yazımızın bu son aşamasında bazı önemli sayılabilecek birkaç maddeyi de aktarmalıyız.

Fotoğraf kalitesi açısından lensin önüne takılacak her ekstra cam görüntü kaybına yol açacaktır. Hatta bazı UV filtre kullanımlarında köşe kararmalarına sıkça rastlanır. Tavsiyemiz evet UV filtre mutlaka kullanın ancak sadece güvenlik için diye düşünüp ucuza kaçmayın.

Kaliteli UV filtreler kullanın ve bunun için kendini ispat etmiş, başta B&W olmak üzere Tiffen, Kenko ve Hoya gibi markaları inceleyin.

Özellikle Slim Multi_Coated (çok katmanlı) olarak adlandırılan filtreler objektiflerin neden olduğu fotoğraf üzerindeki yansımaları engelleyip, keskin kontrast ve dengeli renk görüntüsü oluştururlar. Bunları tercih etmek doğru seçim olacaktır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“UV Filtre Nedir, Ne İşe Yarar?

  1. Avatar for Alper Orus

    Ercüment Büyükakkan

    Eskiden skylight filtre kullanırdık muhakkak UV tercih etmezdik kırmızılığı arttırır derlerdi ve gün batımı veya kızıllık istediğimizde gerçek UV işe yarardı. Dijital makinalarda değil tabiki. Nikon FE kullandım halen skylight filtre ile duruyor. Şimdi Nikon D7100 aldım oğluma Skylight filtre bulamadım UV aldım dijital olduğundan hemen ayarlayabiliyorsunuz. Ama eski makinaların güzelliği dijitaller de bulamıyorum.

Cevap Yazın