Diyoptri Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?

Diyoptri Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır? Diyoptri ayarı gözünüz ile vizörün buluştuğu noktada netlik ayarlamanızı sağlayacak sisteme denir. Bu yazıda yeni bir fotoğraf makinesi aldığınızda ilk yapmanız gereken işlerden birisi olan diyoptri ayarı ve bunun nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Dioptrik correction adjustment yani dioptrik düzeltme, kişinin gözlerinin görüşündeki keskinliğin, optik enstrüman için ayarlanmasının bir ifadesidir. Bir başka deyişle diyoptri ayarı, tamamen vizörden bakarken kişinin görme kusuruna göre ayar yapılmasını sağlayan bir mekanizmadır. Herkesin görme yetenekleri farklı olduğundan, uyumlu odağı sağlamak için yapılması gereken bir lens ayarı da diyebiliriz. Bu ayarlar insanlar arası görüş farklılığını ortadan kaldırmak için yapılmıştır.

Diyoptri ayarının bozuk olması sizin net fotoğraf çekmenizi engelleyecek ilk ve en önemli faktördür. Çünkü, sizin gözünüze göre netliği sağlanmamış bir vizör ile fotoğraf çekmek istediğinizde eğer elle manuel netleme yapıyorsanız net görüntüyü arayacak ve bulamayacaksınız. Bu yüzen yeni fotoğraf makinesi aldığımızda öncelikli olarak diyoptri ayarının yapılması gerekir. Peki diyoptri ayarı nasıl yapılır?

Diyoptri Ayarı Nasıl Yapılır?

Günümüz dijital fotoğraf makinelerinde diyoptri ayarı normal görüş açısına göre ayarlanmıştır. Yani gözlük kullanan biriyseniz ve gözlüksüz de net fotoğraflar çekmek istiyorsanız diyoptri ayarını gözünüze göre yapabilirsiniz. Diyoptri ayarı yapmak için objektifin ön kapağını ve netlemenizi açık tutmalısınız. Vizör içerisinde bulunan optik elemanın ayarını, vizörde en net görüntüyü yakalayana kadar vizör lastiğinin sağ kısmında bulunan minik kadranı yukarı aşağı çevirerek sağlayabilirsiniz. Bu sayede yanılsama olmadan net fotoğraflar elde etmek için vizörü göze göre ayarlamak yani diyoptri ayarı sağlanmış olur.

Diyoptri ayarı; vizörün kenarında, sağ kısımda konumlandırılmış, döndürülebilen küçük bir düğme sayesinde ayarlanır. Tırtıklı olan bu düğme üzerinde + – işaretleri olan küçük bir düğmedir. Diyoptri ayarı vizör içerisinde yer alan optik elemanları hareket ettiren bu düğme ile yapılır.

Diyoptri ayarı yaparken gözünüzü çarpmamaya veya gözünüzle baskı yapmamaya dikkat edin. Bir defaya mahsus olarak ayarlanması gerekir ama görüşünüzün değişmesi olasılığına karşılık ara sıra kontrol edilmelidir.

Diyoptri Ayarı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eğer gözlük takıyorsanız, gözlüklerinizi çıkarın.
  • Kameranızın vizöründen baskın gözünüzle bakın. (bkz. fotoğraf çekerken doğru gözünüzü kullanıyor musunuz?)
  • Deklanşöre yarım basıp kameranın netleme yapmasını sağlayın.
  • Vizörün sağ tarafında bulunan diyoptri düzeltme butonu ile oynayarak netlenen alanı en keskin gördüğünüz hale getirin.
  • En net gördüğünüz noktada diyoptri ayarı ile oynamayı bırakın.

Fotoğraf çekmeye başlarken ya da ilk defa bir fotoğraf makinesi aldığınızda önce makineyi tanımak ve net fotoğraflar çekebilmek için yapılması gereken işlerin başında diyoptri ayarı olduğundan bahsettik. Bunu görebilmek veya diyoptri ayarı ile tanışabilmeniz için bir fotoğraf makinesi satın aldığınızda ilk işiniz önce kullanım kılavuzuna göz atmak olsun. Çünkü tüm kullanım kitapçıklarında yapılacak işlerin başında diyoptri ayarı olduğu belirtilmektedir. Umarız faydalı olmuştur.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın