Düğün Fotoğrafçısı İçin En İyi Nikon Lensler

Düğün fotoğrafçısı… Özel anınızı ölümsüzleştirip çok güzel bir belge haline getirmenin yanında, fotoğraflara her baktığınızda o anı her seferinde size yeniden yaşatır.

Artık günümüzde düğün fotoğrafları yavaş yavaş stüdyo dışına çıkmaya başladı.  Sabit arka fonların önündeki kısa süreli ve gergin seanslar çoktan demode olmaya başladı bile. Aslında çok daha iyi oldu.  Düğün fotoğrafçıları, çiftlerin bu özel anlarını günün büyük bir saat dilimine yayarak çoğu zaman film tadında bir hizmet sunuyorlar. Bütçeside var ise böyle güzel bir hizmeti kim almak istemez ki?

Stüdyo dışına taşan çekimler nedeniyle, bu işi yapan düğün fotoğrafçılarının çantalarının dolu olması gerekiyor. Dolu olması yerine, bazı ekipmanları yedeklemek gerekeceğinden dolup taşan çantalara sahip olması gerekmektedir dersek daha doğru olacaktır. Fotoğrafçılar için baktığımızda daha yorucu bir hizmet olsa da stüdyo dışında çoğu zaman açık havada ve doğal ışık altında çekim yapmak sanırız daha keyifli olacaktır. Bu hizmeti alan kişiler açısından baktığımızda ise günün öneminin verdiği kendilerini özel hissetmeyi çekilen fotoğraflara her baktıklarında hissedeceklerdir. Bizce her evlenen eğer bütçesini ayırabiliyorsa mutlaka bir düğün fotoğrafçısıyla anlaşmalı ve bu profesyonel hizmetten yararlanmalıdır.

Düğün Fotoğrafçısı İçin En İyi Nikon Lensler

Peki düğün fotoğrafçısının çantasında bu özel günün renklerini güzel yansıtacak ve keskin fotoğraflar üretebilecek hangi Nikon lensler olmalıdır?

1-)Nikon 50mm f/1.4G

Düğün fotoğrafçılığı için önerilecek lensler içinde ilk sırada yer alacak lenslerden birisi kesinlikle AF-S Nikon 50mm f/1.4G  ‘dir. Bu lensin seçmek için dört neden gösterilebilir. Hafiftir, keskin, doygun renkler ve çarpıcı bokeh’ler üretir.

50mm prime ürettiği sonuçlar nedeniyle hayran olabileceğiniz bir lenstir. G serisi yerine eski Nikon 50mm f/1.4D de tercih edebilirsiniz. 50mm f/1.4D ile çekilmiş en iyi 10 fotoğraf yazımızı inceleyerek bu lensin performansı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. 50mm f/1.4 ‘ün ürettiği yedigen bokehler resimde biraz dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Bu nedenle G serisi 50mm kullanılmasını öneririz.

FX gövde üzerinde 50mm odak uzaklığı idealdir. Biraz uzakta yer alan konularda portre veya tam boy vücut çekimleri güzel sonuçlar verecektir. DX gövdelerde de iyi sonuç elde edebilirsiniz. Ancak dar bir odak mesafesi dezavantaj oluşturacaktır.

Sadece düğün fotoğrafçılığı için tek bir lens tercih edin deseler Nikon 50mm f/1.4G kesinlikle tek başına size yeterli olabilecek kapasitede bir lenstir.

Bu lens maliyet olarak yüksek geliyor ise Nikon’un 2011 yılında satışa çıkardığı ucuz, hafif ve kompakt bir lens olan Nikon 50mm f/1.8G’de tercih sebebi olabilir.

2-) Nikon 85mm f/1.4D veya Nikon 85mm f/1.4G

Nikon 85mm f/1.4G veya eski Nikon 85mm f/1.4D düğün fotoğrafçıları için verdiği kremsi bokeh‘leriyle tercih edilebilecek diğer bir düğün fotoğrafçısı lensleridir. Nikon 85mm f/1.4G  için arka planı bulanıklaştırma kralı diyebiliriz. Sunduğu f/1.4 maksimum diyafram açıklığı ile Nikon’un en keskin sonuçlar üreten lenslerinden biridir.

3) Nikon 70-200mm f/2.8G VR II

Nikon 50mm ve 85mm gibi prime lensler ile çekim yaptığınızda modelleriniz sizinle meşgul olur Nikon 70-200mm ile sunduğu geniş aralık nedeniyle gelinle damadın dikkatini çekmeden kendi doğal hallerinde çekim yapabilirsiniz.

Nikon 70-200mm ile netlik ve renk doygunluğu tüm odak uzaklıklarında olağanüstü olup aynı zamanda mükemmel bokehlerde elde etmeniz mümkündür. Bu lensin tek kötü yanı olarak yaklaşık 1,5 kiloluk ağırlığı gösterilebilir. Gün boyu sürekli bu lens ile yapacağınız bir çekim sonrasında kollarınızda veya sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz.

4) Nikon 24mm f/1.4G

Bu güne kadar üretilmiş Nikon lensler içinde en keskin olanı hangisidir?” deseniz Nikon 24mm f/1.4G  size mutlaka önerilecektir. Dar alanlardaki grup ve tek çekimlerde çok kullanışlıdır. Bu lensi düğün fotoğrafçılığı dışında manzara fotoğraf çekimlerinde de kullanabilirsiniz. Nikon 24mm f/1.4, 85mm veya 70-200mm gibi büyük bir portre objektifi olarak tasarlanmasa da maksimum diyafram açıklığı olan f/1.4 ile bokeh başarılı kareler elde edebilirsiniz. Tıpkı diğer f/1.4 prime lensler gibi özelllikle düşük ışıklı zorlu ortamlarda yüksek performans sunacaktır.

5) Nikon 24-70mm f/2.8G

Nikon 24-70mm f/2.8G piyasaya çıktığı günden beri özellikle manzara fotoğrafçılarının gözde lenslerinden biridir. Bu lens Nikon 24mm f/1.4G kadar keskin değildir.

24mm ile 28mm odak uzaklığı arasında ağır bozulmalar gözlensede 70mm’e kadar zoom aralığında bu problem ortadan kalmaktadır. Aynı zamanda bu lens etkileyici bokehler oluşturmak için doğru bir lens değildir. Ancak çektiğiniz konuya oldukça yakın durarak, 35mm odak uzaklığının üstünde diyaframı f/2.8 kullanarak fotoğraf çekecek olursanız oldukça etkileyici sonuçlar elde edeceksiniz. Nikon 24-70mm tüm vücut çekimlerinde ve grup fotoğrafı çekerken kullanışlı olacaktır.

Yukarıda belirtilen lensler sadece öneridir varsa sizin tercih ettiğiniz düğün fotoğrafçısı lenslerini lütfen yazımızın sonunda paylaşın.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “Düğün Fotoğrafçısı İçin En İyi Nikon Lensler

  1. Avatar for İlker Laçalar

    Kadir Hiçyılmaz

    Ben düğün salonunda 18-50mm f/2.8 Sigma kullanıyorum. Focus hızından ve keskinliğinden çok memnunum.

  2. Tokina 12-24mm F/4 AT-X Pro DX II Zoom Lens ile dış ortam toplu fotoğraflar için olacak mıdır? Ayrıca 50mm yerine 35mm 1.8 nasıl olur? Benimkiler öneriden çok fikir sorma ama kusura bakmayın. ayrıca 18-50 sigmayı da araştıracağım.

Cevap Yazın