iOS İçin Kullanışlı Beş Light Meter Uygulaması

Fotoğraf makinelerinde teknoloji hızla ilerlesede üretilmiş eski makineler ve lensleri hala revaçta. Bu işe yenide başlasanız eskide olsanız eğer merakınız var ise zamanla  yeni aldığınız fotoğraf makinesine 30 yıl önce üretilmiş bir lens alıp tecrübe etmek istiyorsunuz. Fakat aldığınız lens tamamen manuel olmasından dolayı yeniyseniz fotoğraf çekerken uygun değerleri yakalamak biraz zahmetli oluyor.

Keşke bir ışık metre olsada başlangıç aşamasında işimiz kolaylaşsa dediğiniz zamanlar olacaktır. Eğer bir Iphone kullanıcısı iseniz, ortalama 100$ olan ışık metre cihazına ücret vermeden veya bir kaç dolar vererek bir yazılım sayesinde sahip olabilirsiniz.

Bugün her zaman cebinizde taşıyabileceğiniz beş Light Meter yazılımını tanıtacağız. Kendi testlerimde çoğunlukla doğru değerler verdiler. Bildiğiniz gibi iyi ışık yapakalarsanız iPhone çok güzel pozlanmış resimler de çekmekte. Ama yinede yazılımsal olması sebebiyle tamamen verdiği sonuçlara güven olmuyor. Genel fikir vermesi açısından gayet kullanışlılar.

iOS İçin Kullanışlı Beş Light Meter Uygulaması

Pocket Light Meter

Bu uygulama en popüler Işık Metre uygulaması. Nuwaste Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Apple Store`dan ücretsiz indirebilirsiniz. Diğer uygulamalara göre çok basit bir ara yüzü bulunuyor ve kullanımı çok kolay. Iphone`daki ön kamera ve arka kamera için ayrı ayrı değerler verebiliyor.

Çok önemli iki özellik bulunuyor. Birincisi Spot Metre fonksiyonu. Bu özellikte Iphone`nunuzun kamerasını fotoğraf çekmek istediğiniz yere tutun ve ekranda ön plana çıkmasını istediğin yere dokunun. Diğer özellik ise Uzun Metrajlı tutma fonksiyonu. Ekranın alt bölümünde bulunan “HOLD” tuşuna basılı tutarak resmi dondurabilir ve istediğiniz bölgeyi rahatça seçerek ilgili değerleri alabilirsiniz.

Daha sonra resmini çektiğiniz yerlerin değerlerini görebilmeniz için loglama özelliği de uygulamada mevcut. Aynı şekilde ekranın altında bulunan “LOG” tuşuna basıp resmin ismini yazdığınızda jpeg olarak resmi kaydedecektir.

PhotoMeter

Behnke Pettersson Gbr tarafından üretilen bir uygulama. Ama pek bilindik bir uygulama değil ve Apple Store`de 0.99 $ indirebileceğiniz bir uygulama. Uygulama da diğerlerinden farklı olarak Skins özelliği ve Modern modu ilgi çekici. Diğer özellikleri tüm Işık Metre uygulamaları ile benzer. Aşırı ışık koşullarında düzgün sonuçlar vermemesi en önemli handikaplarından biri.

Uygulama da Klasik bir arabirim bulunmakta. Işık Metre kullanımında çok öğretici bir özelliği var. ISO ve diyafram halkalarını parmağınızla ayarlayabilirsiniz. Yada Iphone`nunuzu çevirerek de ayarlamanız mümkün. İki halka arasında ki geçişleri merkeze dokunarak yapabilirsiniz. Beyaz ayarlaması için da daire şeklinde olan sarı iğneye dokunmanız yeterli. Pek düzgün sonuçlar vermesede kullanışlı.

Light Meter Free

Clomputing.com tarafından geliştirilen uygulama, ücretsiz olarak sunulmakta. İki yıldızı var. Ugulamanın kullanımı biraz problemli. Apple reklamları rahatsız etsede kullanılabilir bir uygulama. Arabirimi kontrol etmek için bir kaydırıcı ve artı eksi tuşları bulunmakta. Diyafram açıklığı ve obtüratör hızını kontrol etmek ve geçiş yapmak için bir buton bulunmakta. Oldukça yararlı olan EV numarasını vermesi çok güzel. Ama bu özelliği dışında etkileyici başka bir özelliği bulunmamakta.

Fancy Light Meter

Jai Yo Stüdyo tarafından geliştirilmiştir. Biraz pahali bir uygulama olup, Apple Store`dan 2.99$ gibi bir ücret vererek sahip olabilirsiniz. Ama şu ana kadar gördüğüm en gerçekci değerleri veren uygulamadır.  Yardım ekranı da çok kullanışlıdır.

Diğer uygulamaların aksine kendine has bir özellik mevcut. Resmin üzerinde üç farklı noktaya dokunabilirsiniz ve bu noktaların ortalama pozlama ölçümlerine sahip olabilirsiniz. Diyafram ve f değerleri içinde üzerine dokunmanız yeterli.

FotometerPro

Apple Store`da 0.99$`a satılan bu uygulama bizce en kullanışlı olandır. Kit Da Studio tarafından geliştirilmiştir. Ipad ve Iphone uyumlu tek uygulamadır.

Uygulamanın sol üst köşesinde bulunan küçük ekrandan değerlerini görmek istediğiniz yerin görüntüsü görebilirsiniz. Ortadaki iki büyük halka da ISO ve diyafram değerleri ile oynayabilirsiniz. Ekranın alt bölümünde ise pozlama değerini veren çok şık bir alan bulunmakta.

Uygulamanın diğer üç özelliklerinden birincisi diğer Işık Metre uygulamalarından daha garip görünen sol ortada bulunan Pozlama Telefi tekerleği. İkinci özellik ise büyük kadrajın altunda bulunan yansıma ve insidans ayar düğmeleri. Bu özellikler ön ve arka kamera için çalışmakta olup, çok kullanışlıdır. En ilginç olan üçüncü özellik ise f/1000`e kadar ayarlabileceğiniz bir f değeri olması. Bu şekilde kronometre olarak kullanabileceğiniz bu uygulama ile gece çekimlerinde uzun pozlama yaparken fazlası ile yararlanabilirsiniz.

Eğer sizin kullandığınız farklı bir uygulama varsa forum alanımızda veya buraya yorum bırakarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

8 comments on “iOS İçin Kullanışlı Beş Light Meter Uygulaması

 1. çok güzel bir yazı, teşekkürler…

 2. Ersin Bey çok güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.. iphone kullanıcılarına Türk Nikon olarak ışık vermişsiniz.

 3. Tebrikler Ersin Bey, iPhone kullanan fotoğraf severler için çok kullanışlı uygulamalar tanıtmışsınız. Klavyenize sağlık.

  Türk Nikon Forum Başlığı için https://www.fotopedi.org/forum/index.php/topic,52.0.html

 4. Teşekkürler Ersin Bey

  Android ile ilgili bilgi vermek şart oldu artık 🙂

 5. Avatar for Ersin Tuban

  Mustafa Özgün

  Apple store’dan indirilip kullanılan teknoloji harikası ışık ölçerleri ilgi ve dikkatle izledim.Bir pozometrenin verebileceği bilgileri çeşitli alternatiflerle veriyor.İlgililerin dikkat ve kullanımına sunmak üzere bu bilgilerden çok faydalandım.Her ilgili için de faydalı olacaaağı kanısındayım.Çok teşekkürler.

 6. fotometer pro uygulamasını telefonun kamerasıyla mı kullanabiliyoruz. yoksa dslr makinamızı ayarlamak için mi? bu arada inceleme için ellerinize sağlık

  • Murat Bey merhaba,
   Uygulama telefonun kamerasını kullanarak bize tahmini ölçümü yapıyor. Verdiği değerler ile makinemizi ayarlamamız gerekecek.
   İyi günler

Cevap Yazın