ioShutter İle DSLR Kameranızı iPhone Üzerinden Kontrol Edin

Enlight Fotoğraf, tarafından geliştirilen ioShutter sayesinde bir kablo ve IOS uygulaması kullanarak DSLR kameranızı iPhone, iPod ve iPad üzerinden kontrol edebileceksiniz. ioShutter özel kablosu ve uygulaması ile şimdilik  Nikon, Canon, Hasselblad ve Pentax kameralarını destekliyor.

ioShutter

ioShutter sayesinde iPhone, iPod veya iPad’inizin kulaklık girişinden kabloyla bağlayıp IOS cihazınız üzerinden DSLR kameranızı yönetebileceksiniz. Bu yönetim sadece bas ve çek anlamında değil zamanlayıcı, bulb mod, timelaps çekebilme, ses ve sallayarak tetikleyebilmenin yanında komutları özelleştirebilme üstüne de pluginlerle de gelişmeye açık bir program sunuluyor olması okurken heyecan veriyor.

ioShutter kablolarının fiyatı 69.95$‘ olacak ve Şubat ayı içinde satışa çıkması bekleniyor. B&H Photo üzerinden ön sipariş toplanmaktadır.

ioShutter IOS Uygulaması Özellikleri

ioShutter uygulamasının lite sürümünü iTunes üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz. İOS 3.2 ve üzerini destekleyen bu programın (henüz Apple Store’da yok)  ioShutter Pro. sürümünün 9,99$ üzerinden satışa çıkacağı söyleniyor.

Zamanlayıcı

Lite sürümünde 20 ve 60 saniye zamanlama özelliği sunuluyor. ioShutter Pro. sürümünde ise belirleyeceğiniz gün ve saatte de çekim yapabileceksiniz.

Bulb Mod

Lite sürümünde 60, 90, 120 saniye arasında seçim yapabilirsiniz. ioShutter Pro. sürümünde ise iPhone, iPod touch veya iPad ekranı kapalıyken bile 1 saniye ile 24 saat arasında seçim yapabileceksiniz.

Timelapse

Lite, Her 5 saniyede bir 5 dakika için de, her 5 saniyede bir 10 dakika için de, her 30 saniyede bir 10 dakika için bir çerçeve de seçim yapma imkanı sunmaktadır. ioShutter Pro. sürümünde ise tamamen özelleştirilebilir aralıklar sunulacaktır.

Ses

Cihazınız açıkken alkışladığınızda veya herhangi bir yüksek ses algıladığında kameranızı tetiklemektedir. ioShutter Pro. sürümünde ise kişiye göre özelleştirilebilen ileri ses seviyesi özelliği olacaktır.

Sallamak

ioShutter lite ile cihazınız hem açık hem de kapalıyken salla ve çek özelliğini kullanabilirsiniz. ioShutter Pro. sürümünde fotoğrafçıya kamerayı tetikleyebilmesi için 6 farklı komut seçeneği sunulmaktadır.

ioShutter Pro. eklentiler yoluyla ekstra özellik kazanabilecektir. Bunlar;

  • Gün doğumu / gün batımı hesap makinesi
  • Uygulamanın görselliğini kullanıcı özelleştirebilecek
  • Tercih edilen değerleri belirleme özelliği gibi…
2012 yılı ortasında biri kameraya takılı olan iki IOS cihazı arasında kablosuz tetikleme özelliğinin de eklenmesi hedeflenmektedir.

ioShutter Lite sürümüne ilişkin iPhone ekran görüntüleri:

   

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “ioShutter İle DSLR Kameranızı iPhone Üzerinden Kontrol Edin

  1. gece çekimlerinde çok işe yarayabilir. Tripod üzerinde iphone tutucu bir aksesuar monte etmek lazım.

  2. Sırf Timelaps özelliği için bir Iphone ve ioshutter alabilirm

Cevap Yazın