Lensbaby Nedir ?

Lensbaby fotoğraflara özel efektler katmak için kullanılan bir lenstir. Porfesyonel veya yarı profesyonel gövdelerde kullanılabilen lensbaby, aslında körüklü bir gövdeyle birleştirilmiş basit bir lens sistemidir. Lens üstündeki körüklü yapı sayesinde önde bulunan lens grubunun ekseni değiştiriyor, böylece kare içinde istenilen herhangi bir bölgeye odaklanarak bu alanda keskin ve net görüntü elde ediliyor, böylece fotoğraf makinesinden aynı uzaklıkta olan obje veya objelerden bir noktaya odaklanırken geri kalan alanı odak dışında bırakmak mümkün olacaktır. Lensbaby ile çekilen fotoğraflarda özellikle portre, ürün ve manzara fotoğraflarında göze hoş gelen etkiler yaratmaktadır.

Aslına bakarsanız işini çok ciddeye alıp biraz eğlence katmanızı, keyifli kareler çekmenizi sağlayan bir objektif. Bazı kişiler oyuncak olarak adlandırsa bile kullanmaya başladıktan sonra, yaratıcılığı arttıran ve aslında oyuncak kelimesinin hiç yakışmadığı bir objektif haline geliyor. Lensbaby‘de takılıp çıkartılabilen diskler sayesinde diyafram kontrolü sağlanmaktadır. Normalinde yaklaşık 60 cm mesafeye odaklanmasına rağmen öndeki lens grubu ileri doğru itildiğinde yakına, gövdeye doğru çekildiğinde ise sonsuza odaklanmaktadır.

Tak çıkar – dönüştür yapısı sayesinde bir çok özelliğe kavuşması en önemli özelliklerindendir. Her katagori için ayrı, tak-çıkar aparatları mevcuttur.( Makro, balıkgözü, tele, geniş açı vb.)Ve bu aparatların kolayca takılıp sökülmesi büyük avantaj sağlamaktadır. Bu avantajının yanında tamamen mekanik bir yapısa sahip olması lensin merceğini komple söküp, yerine başka özellikli, başka bir mercek takılmasınıda sağlıyor. Tabi tamamen mekanik bir yapıya sahip olması yani gövde ile arasında veri akışı olmaması gövdenin diyafram öncelikli ya da manuel modda çalıştırması gerekliliğini doğurmaktadır. Aynı fotoğrafı aynı noktadan çok farklı etkilerle çekebilirsiniz, en keyifli taraflarından birisi de budur.

Lensbaby ile çekilen fotoğraflar, kafanızdaki dahi fikirleri ön plana çıkarıyor. Dahilik demişken, autofocus olmadığı için kompozisyonu oluştururken odak noktası manuel netlenmesi gerekiyor. Bu durumda kaliteli fotograf çekmenin zorluğunu ortaya çıkartıyor. Manuel netlemenin yanında diyafram da tamamen maneul kontrol ediliyor. Diyafram açıklığına göre, diyafram halkaları lense manuel olarak takılıyor. Bu iki durumda Lensbaby’i eğitici ve öğretici bir konuma getiriyor. Objektifin en önemli özelliklerinden birisi de bükülebilir olması. Objektifin yapısı gereği her yöne bükülebilmeye olanak sağlıyor. Odak noktası bu yolla sağlanıyor. Sadece odak noktasını değiştirmek için değil aynı zamanda ,bükülen yöne doğru hareket efekti sağlıyor.

Sonuç olarak her fotograf çantasında olması gereken bir lens hem yaratıcılığın hemde eğlenceyi bir arada sunmasının yanında özgün yapısı, bu lense yaklaşmayı kolaylaştırıyor. Aşağıda bu lens ile çekilmiş fotografları inceleye bilirsiniz. Fotograflara bakarken bile insan eğleniyor. Yeni yıla girerken belki güzel bir hediye belkide yılbaşı partinize daha fazla eğlence kakatacak bir ekipman. Kullananlara şimdiden  Turk Nikon ekibi olarak  iyi eğlenceler diliyoruz.

Çekilmiş Fotograflar; 

[miniflickr group_id=99373230@N00&tags=&sortby=interestingness-desc&per_page=20]

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın