Nikon, Yeni AF-S Nikkor 500mm F4 ve 600mm F4 Lenslerini Duyurdu

Nikon yeni super telefoto FX prime lenslerini AF-S Nikkor 500mm F4E FL ED VR ve 600mm F4E FL ED VR modellerini duyurdu.

Nikon, odak uzaklıklarıyla vahşi yaşam, havacılık ve spor fotoğrafçılığı için ideal olan bu yeni telefoto prime lenslerin performansını iyileştirirken ağırlıklarını da oldukça azaltmış. Yeni 500 mm f/4E bir önceki modelden yüzde 20 daha hafifken, yeni 600 mm f/4E ise inanılmaz şekilde yüzde 25 daha hafif olarak sunulmaktadır.

Her iki lens üzerinde hafif florit cam elemanları kullanılmış ve tümüyle yeni optik tasarıma, Nano Kristal Kaplama ve ED cam ile kaplanmıştır. Ağırlığın etkileyici derecede azaltılması, florit elemanların kullanımı ve magnezyum alaşımı içeren bir yapı sayesinde mümkün kılınmıştır.

Nikkor 500mm f/4E ve 600mm f/4E FL ED VR lenslerin fiyatları ise sırasıyla 10,300$ ve 12,300$ olarak yurtdışında bu ay içerisinde satışa başlanacaktır. Daha detaylı bilgi için AF-S Nikkor 500mm F4E FL ED VR ve AF-S 600mm F4E FL ED VR sayfalarına bakabilirsiniz.

nikon-af-s-nikkor-500mm-f4-and-600mm-f4-lenses

NIKON, YENI AF-S NIKKOR 600MM F/4E FL ED VR VE AF-S NIKKOR 500MM F/4E FL ED VR ILE SÜPER TELEFOTO YÜKÜNÜ HAFIFLETIYOR

Amsterdam, Hollanda, 2 Temmuz 2015 Nikon, bugün, sınıfında en hafif yapıya sahip iki yeni profesyonel süper telefoto objektifi tanıtıyor: AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR ve AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR.¹

Nikon, bu yeni objektifler ile ünlü ve birçok alanda kullanılabilen iki süper telefoto ürününün performansını iyileştirirken ağırlıklarını da oldukça azaltmıştır. Yeni 500 mm f/4E bir önceki modelden yüzde 20 daha hafiftir. Yeni 600 mm f/4E ise inanılmaz şekilde yüzde 25 daha hafiftir.

Her iki objektif de hafif florit cam elemanların kullanıldığı tümüyle yeni optik tasarıma, Nano Kristal Kaplama ve ED cama sahiptir. Ağırlığın etkileyici derecede azaltılması, florit elemanların kullanımı ve magnezyum alaşımı içeren bir yapı sayesinde mümkün kılınmıştır. Her iki objektif de yeni teknolojileri barındırmaktadır. Bunlar arasında yüksek hızlı arka arkaya çekimlerde tutarlılık ve daha hassas pozlamaya yönelik elektromanyetik bir diyafram da bulunur: Hız gerektiren aksiyon sporları çekimi yapanlar tarafından çok beğenilecek bir özellik. Ayrıca her iki objektif de Nikon’un, etkileyici dört duraklama avantajı sunan ve hızlı hareketleri izlemek için SPORT modunu içeren Titreşim Azaltma teknolojisini desteklemektedir. Diğer özellikler arasında Kensington kilit yuvası içeren döner bir tripod bileziği ve kompozisyonlar arasında yumuşak geçiş sağlayan tamamen yeni yataklar bulunmaktadır. Ayrıca her iki objektifte de su, toz ve kiri etkin bir şekilde uzaklaştıran Nikon’un tescilli flor kaplama özelliği bulunur.

Nikon Avrupa’nın Objektifler, Aksesuarlar ve Yazılım Ürün Müdürü Zurab Kiknadze şöyle diyor: “Tüm bu yeni NIKKOR optikler, süper telefoto objektiflerle ilgili en temel soruna, ağırlık sorununa çözüm getiriyor. Bu süper telefotoların her ikisi de, yepyeni optik yapı ve en yeni objektif teknolojileri sayesinde performansı artırmanın yanı sıra ağırlığı da azaltarak olağanüstü bir iş çıkarıyor. Hafif yapı, gövde üzerindeki gerilimi azaltarak ve daha dengeli bir tutuş sağlayarak alanında çok büyük bir fark yaratacak.”

Denge noktasını kaydırma

Büyük süper telefoto objektiflerle bu alanda yıllarını harcamış kişiler, objektifin her bir gramının önemli olduğunu ve hızın gerçekten fark yarattığını bilir. Florit cam sayesinde bu yeni objektiflerin yapısındaki hafiflik, resim kalitesinden ödün vermeden elde edilir. 3090 g (yaklaşık) ağırlığındaki yeni 500 mm objektif bir önceki modelden 790 g hafif olup mevcut 200 – 400 mm f/4 VR II’ye göre de gerçekten daha hafiftir. Yeni 600 mm objektif yaklaşık 3810 g ağırlığındadır ve bir önceki modele göre etkileyici şekilde 1250 g daha hafiftir. Her iki objektifin de “ön kısmı daha hafiftir” ve florit elemanlar iyileştirilmiş optik performansa katkıda bulunur. Her iki objektifte de yer alan hızlı f/4 maksimum diyaframla birleşen Nikon’un etkileyici Titreşim Azaltma özelliği, bu süper telefotoların olağanüstü netlikte ve keskinlikte görüntüler vermesini sağlar. Spor ve vahşi yaşam uzmanları daha az ağırlıkla daha fazla çekim yapabilecek.

Sabit ve güvenilir

Eklenen birçok yeni özellik, Nikon’un yeni 500 mm ve 600 mm objektiflerinin ender görülen bir çekim sabitliği sağlamasına olanak tanır. Nikon’un VR teknolojisinin son nesli, her iki objektife de hem etkileyici dört duraklama avantajı hem de makine sarsıntısından kaynaklanabilecek bulanıklığı etkili bir şekilde en aza indirme özelliğini sağlar. VR işleminin sesi alçaktır ve her iki objektifte de otomatik tripod algılama özelliğinin yanı sıra Nikon’un SPORT VR modu da bulunur. SPORT VR, yüksek hızda hareketli çekim yaparken sabit bir vizör görüntüsü sunmanın yanı sıra sürekli çekim kare hızı ve deklanşör gecikmesinin, VR kapalı olduğu zaman elde edilene benzer olmasına olanak sağlar. Objektiflerde aynı zamanda bir elektromanyetik diyafram özelliği bulunur. Bu özel mekanizma, özellikle yüksek kare hızlarında çekim yaparken Superior AF izlemeye ve sabit otomatik pozlama kontrolüne olanak tanır.

Hızlı Netleme

Nikon’un Sessiz Dalga Motoru sorunsuz manuel geçersiz kılma özelliği ile ultra hızlı, ultra alçak sesli otomatik netleme performansı sağlar. Manuel moda ek olarak iki otomatik netleme modu bulunmaktadır: A/M, netleme halkası kullanıldığında bile otomatik netlemeyi öncelikli kılar ve M/A, AF modunda otomatik netlemeden manuel işleme anında geçiş yapmanıza olanak tanır. Her iki objektifte de bulunan yeni netleme sınırı, fotoğrafçıların netleme alanını sınırlandırmasını ve böylece objektifin çok daha hızlı netleme yapabilmesini sağlar. Düğme, iki ayrı konum seçeneği sunar: 600 mm objektifte FULL ve sonsuz ile 10 m arası ve 500 mm objektifte FULL ve sonsuz ile 8 m arası. Buna ek olarak minimum netleme mesafesi artık 500 mm objektifte 3,6 m’ye ve 600 mm objektifte ise 4,4 m’ye düşürüldü.

Geliştirilmiş optik performans

Objektiflerin her biri, 12 grupta toplanan 16 eleman ile tamamen yeniden tasarlanmış optiklerle donatılmıştır.
600 mm objektif, dört adet Ekstra Düşük Dağılım (ED) cam eleman içerirken 500 mm objektif bunlardan üç adet içerir. Nano Kristal Kaplama ve iki florit objektif elemanı, her iki objektifte de kullanılmıştır. Renk sapması minimize edilirken parlama ve gölgelenme etkin şekilde kontrol edilmektedir. Ayrıca, iki objektifte de konu ile arka plan arasında net bir ayrım oluşturmak için doğal görünen netleme dışı alanlar sağlayan dokuz bıçaklı yuvarlak bir diyafram da bulunur.

İyileştirilmiş ergonomi

Bu yeni objektifler, bir dizi ergonomik iyileştirme sayesinde çarpıcı bir biçimde daha iyi tutuş sağlar. Yeni florit cam elemanlar yalnızca toplam ağırlığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda her iki objektifin de ön uçlarını daha hafif hale getirir. Bu sayede ağırlık merkezi geriye doğru kaydırılarak daha sabit işlem yapılmasına olanak sağlanır.

Her iki objektifte de yatay ve dikey yönler arasında kolayca geçiş yapılmasına izin veren, tamamen yeni yataklara sahip tripod bilezikler bulunur. Objektiflerin taşınmasını kolaylaştırmak amacıyla tripod montaj parçası bu sefer arka kısma yakın bir yere konumlandırılmıştır. Bu değişiklik, ürünle birlikte verilen tek parçalı koruyucunun kolayca döndürülmesini sağlar. Ayrıca objektiflerle birlikte sunulan monopod bilezikleri monopodla çekim yaparken sabitliğin daha da artırılmasını sağlar. Her iki objektifin de 40,5 mm’lik drop-in için sahip olduğu yuvalar aynıdır.

Birçok alanda kullanılabilen objektifler

Bu objektifler, motor sporlarından açık hava sporlarına, büyük oyunlardan kuşlara kadar çok geniş mesafeleri kapsar, hemen hemen her ışıkta iyi bir performans gösterir ve olağanüstü keskinlikte ve kontrastta görüntüler sunar. Vahşi yaşam ve aksiyon çekimleri genellikle zorlu koşullarda gerçekleştiğinden hem 500 mm hem de 600 mm modellerin objektiflerinin ön kısımlarında flor kaplamalı koruyucu cam eleman bulunur. Kaplama; su, toz ve kiri uzaklaştırır ve yüzeye zarar vermeden camı temizlemeyi kolaylaştırır. Tüm bu özelliklerle, sert yapılarını ve tripod bileziği üzerindeki Kensington kilidini bir araya getiren bu objektifler, profesyonel kullanımın getirdiği tüm zorluklara dayanmak için gerekli her tür donanıma sahiptir.

Aksesuarlar

AF-S NIKKOR 600mm f/4 E FL ED VR ve AF-S NIKKOR 500mm f/4 E FL ED VR objektifler, TC-20E serisi ve bu seriye kadar tüm seriler dahil olmak üzere geniş bir AF-I/AF-S Teleobjektif dönüştürücü yelpazesi ile uyumlu olduklarından f/8 uyumlu kamera gövdesine takıldıklarında AF işlemi yapılabilir. Ayrıca her iki objektif de, filtreyi objektiflere taktıktan sonra döndürmenizi kolaylaştıran yeni (isteğe bağlı) C-PL405 dairesel polarizasyon filtresi ile uyumludur.

Nikon aynı zamanda iki yeni gövde kılıfını da piyasaya sunuyor. CT-505, 500 mm objektif için; CT-608 ise, 600 mm objektif için tasarlanmıştır. Bu sağlam ama hafif gövde kılıfları, içe katlanır tutma yerleri sayesinde kolayca katlanır ve filtreler ile teleobjektif dönüştürücüler için ekstra bölme sağlar.

Buna ek olarak, 600 mm objektifte yeni HK-40 tek parçalı objektif koruyucu, 500 mm objektifte ise mevcut HK-34 tek parçalı Objektif Koruyucu bulunur. Objektiflerle birlikte sunulan diğer aksesuarlar arasında Nikon’un monopod bileziği, 40,5 mm drop-in NC filtre, geçmeli ön objektif kapağı ve LN-2 askı bulunur.

¹Tam çerçeve (35 mm biçimli görüntü sensörü) D-SLR uyumlu, f/4, tek odak uzunluğuna sahip AF 500 mm ve 600 mm objektifler, 3 Nisan 2015 itibarıyla satışa sunulmuştur. Beyanda Nikon araştırması temel alınmıştır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın