Nikon’un Tarihçesi

Türk Nikon olarak Nikon tarihçesine sizlerle birlikte bir gözatalım.

Japonyada 1917 yılında üç büyük optik üreticisinin bir araya gelmesi Nikon kurulmuştur. Geçen 60 yıl içinde fotoğraf makineleri objektifleri,mikroskop objektifleri ile optik ölçüm cihazlarının en büyük üreticisi olmuştur.

1939 – 1945 yıllarda 19 fabrikası ve 23.000 çalışanı ile faaliyet gösteren şirket, Savaşta kullanılmak üzere Japon ordusu için dürbün, periskop ve bomba nişangahı üretimini gerçekleştirmiştir.

1945  sonrasında faaliyetlerini bir fabrikada sürdüren şirket, ‘Nikon‘ marka ilk fotoğraf makinesini Nikon I ismiyle 1948 yılında üretmiştir. Kore Savaşı’nı takip eden Amerikalı foto-muhabir David Douglas Duncan Nikon’un fotoğraf endüstrisinde tanınan bir marka haline gelmesindeki payı büyüktür.

Makinesinde (Leica) kullandığı Nikon objektifler ile Duncan’ın çektiği fotoğraflar özellikle keskinlikleri ve zıt tonlarıyla beğeni kazanmıştır.

Bundan dolayı foto-muhabirler arasında tercih edilen bir marka konumuna gelen Nikon, 59 yılından üretimine başladığı F serisi SLR makineleri ile yıllar içerisinde bu konumunu pekiştirmiştir.

Nikon 1990’ların sonuna dek fotoğraf endüstrisinde pazar liderliğini sürdürmüştür, bu dönemde fotoğraf endüstrisinde yaşanan bir dizi teknolojik gelişmeyi ( VR (Vibration Reduction)-IS (Image Stabilization) sistemleri , Auto Focus – Silent wave motor – EF Elektronic Focus gibi) ürün gamına yeterince hızlı yansıtamamıştır, bunun sonucunda özellikle profesyonel fotoğrafçılık pazarında rakibinin (Canon) gerisinde kalmıştır.

Dijital SLR kameralarında CCD sensör kullanan Nikon, keskinlik açısından başarılı fakat gren ve gürültü açısından zayıf olan bu sensörü kullanmayad devam edince satışlarında azalma yaşanmıştır.  Nikon yönetimi 2005 yılında değişti ve daha saldırgan bir tutuma giren pazarlama departmanı baskısı ile arge departmanının Sony ile birlikte geliştirdikleri ışığa duyarlı ve yüksek ISO değerlerine çıkabilen yeni CMOS sensörü ile eski konumunu ve itibarını yeniden elde etmiştir.

Arge departmanının bu çalışmaların sonucunda Nikon’un ilk Full frame , FX kodlu tam profesyonel D3 makinesini 2007’de piyasaya çıkartılmıştır.  Bir süre sonra da daha ekonomik modeli olan D700 ile de pazardaki konumunu güçlendirmeye devam etmiştir. Nikon, tam ölçü sensörlü gövdelerinin yanında APS-C (Advanced Photo System type-C) ve DX kodlaması ile pazara verilen 35mm film ölçüsünün 2/3’ü büyüklüğündeki CMOS sensörler ile donatılmış yarı profesyonel D300 – D90 serisi ile piyasayı yine kendi lehine çevirmiştir.

2008 yılında piyasaya çıkarılan DSLR – D90, sesli video kaydı yapabilen ilk D-SLR olma özelliğinide taşımaktadır.

Milenyumun başında dijital görüntüleme teknolojilerinin hızlı gelişimi sonucunda pek çok firma 35mm film kullanan fotoğraf makinelerinin üretimine son veriyorken  Nikon, 2004 yılında üretimine başladığı F6 modeli ile bu alana yatırımını sürdüren az sayıdaki firmaların arasına katılmıştır.

1982 yılından itibaren ABD – Kaliforniya da fotolitografi (yarı- iletgen) cihazları üretimine başlayan Nikon, hızla genişleyen müşteri kitlesi sayesinde kısa sürede alanının lider firmalarından biri olmuştur.

1990 yılından itibaren bu alandaki arge çalışmalarına hız veren firma, bünyesinde kurduğu NRCA (Nikon Research Corporationof America)şirketi vasıtasıyla ABD ve Japonya’daki geliştirme faaliyetleri arasında kordinasyon sağlamaktadır.

Nikon, yaklaşık yirmibine yakın  çalışanı ile fotograf makinesi diğer alanlarında faaliyetini sürdürmektedir.

Türk Nikon ve bir D90 kullanıcısı olarak 1917 yılında başladığı serüvenini daha uzun yıllar devam ettirmesini diliyorum.

Saygılarımızla
Türk Nikon

 

 

 

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Nikon’un Tarihçesi

Cevap Yazın