Vesikalık Fotoğraf Nedir, Özellikleri ve Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Vesikalık fotoğraf nedir, genel olarak özellikleri nelerdir, hangi amaçlarla kullanılır ve boyutları nasıl olmalıdır? Bu yazıda vesikalık fotoğraf ile ilgili tüm bilgileri bulabileceksiniz. Her zaman olduğu gibi önce tanımlarla başlayalım.

Vesika kelimesinin anlamı “belge” olarak geçer. Yani bir vesika (belge) için gerekli olan şeylere vesikalık denmektedir. Buradaki anlam daha çok bağlayıcılık anlamında kullanılıyor. Peki o zaman vesikalık fotoğraf nedir sorusunun cevabı basitçe “vesika için gerekli olan ya da ölçüleri istenen belgeye uyan resim veya fotoğraflar” olmaktadır. Vesikalık fotoğraf ifadesi için bir başka deyişle belgelik fotoğraf ya da bağlayıcılığı olan fotoğraf denilebilir.

Vesikalık fotoğraflar günümüzde, resmî belge için gerekli olan, yüzün belirgin olarak seçildiği, belli ölçülerdeki fotoğraflara denmektedir. İfade ediliş şekline göre “vesikalık fotoğraf”, “vesika fotoğrafı”, “vesikalık” ya da “vesikalık resim” denmektedir. Vesikalık fotoğrafların ölçüleri kullanılacak resmi belgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden hangi amaçla kullanıldığı önemlidir. Bu sebeple fotoğraf çektirirken özellikle hangi kurum ve ne için kullanacağınızı fotoğraf çektirirkens ya da online fotoğraf baskısı alırken belirtmelisiniz. Bu ve vesikalık fotoğraf boyutları konusuna aşağıda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Vesikalık Fotoğraf Türleri ?

Vesikalık fotoğraf kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Vesikalık fotoğraf türleri arasında biyometrik vesikalıklar, standart vesikalıklar ve portre artistlik vesikalıklar sayılabilir. Bir fotoğraf stüdyosunda veya online vesikalık fotoğraf siparişi verirken dikkat etmeniz gereken vesikalık fotoğrafı hangi amaçla kullanacağınızı belirtmeniz olacaktır. Bu arada belirtelim en çok tercih edilen vesikalıklar ise standart vesikalıklardır.

 • Biyometrik Vesikalık
 • Standart Vesikalık
 • Portre, Artistlik Vesikalık

Özellikle pasaport ve vize başvurularında ihtiyaç duyulan vesikalık fotoğrafların ölçüleri, kullanılacak resmi belgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden biyometrik fotoğraflarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey fotoğrafın dümdüz karşı cepheden çekilmiş ve arkasının beyaz olmasıdır. Kesinlikle dudaklar kapalı olmalı ve iki kulak hafif gözükecek şekilde çıkmalıdır. Bkz. Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Vesikalık Fotoğraf Boyutları ?

Vesikalık fotoğraf boyutları nasıl olmalıdır ? Vesikalık fotoğraflarda dikkat edilmesi gereken vesikalığın  hangi amaçla kullanılacağıdır. Bu amaç doğrultusunda vesikalıkların ölçüleri ve boyutları farklılık göstermektedir.

Çözünürlük kalitesi eski klasik vesikalığa göre daha yüksek olan biyometrik fotoğraf aslında vesikalık fotoğraflarla aynıdır. Yeni verilen Pasaport ve Ehliyetlerde kullanılması mecburi hale gele gelmiştir.  Standart vesikalıkların ölçüleri 320 piksel yükseklik ve 240 piksel genişlikte 24 bit renk derinliğinde olması gerekmektedir.

 • Eski Kmilik Vesikalık Boyutları : 4.5×3.3cm
 • Standart Vesikalık Boyutları : 4.5x6cm
 • Biyometrik Fotoğraf Boyutları :
  • T.C kimlik, ehliyet, pasaport 5x6cm.
  • Avrupa Vizesi(Schengen) ölçüleri:3.5×4.5cm.
  • Amerikan Vizesi(Green Card): 5x5cm.
 • Portre Vesikalık Boyutları : 6x9cm

Schengen vizesi ve green card için çekilmiş olan fotoğrafları T.C kimlik, ehliyet ve pasaport başvuruları için uygun değildir. Bu amaçla çekilmiş vesikalık fotoğraflarınız varsa mevcut boyutlarla yüklediğinizde T.C standartlarına uygun olmayacağından yeni fotoğraf çekilmesi gerekir. Çünkü vücüdun üst kısmının yarısının görünmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanısıra son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafınız olması gerekmektedir.

Bu yazıda vesikalık fotoğraf nedir, vesikalık fotoğraf türleri ve boyutları hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Eklemek ya da düzeltmek istediğiniz noktalar varsa lütfen yorumlarınızda belirtiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın