Anket : Polarize Filtre Kullanıyor musunuz?

Türk Nikon haftalık anket serisinde geçen hafta sizlere en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden birisi olan ve mobil ortamda fazla sayıda kişinin tercihi haline gelmiş Instagram’ı kullanıyor musunuz? diye sormuştuk. Bu hafta ise fotoğrafçılıkta olmazsa olmaz filtrelerden birisini polarize filtrelerle ilgili bir anket sorusu sormak istiyoruz.

Polarize filtre nedir ve polarize filtrelerin fotoğrafa etkisinden kısaca bahsetmemiz gerekirse, istenmeyen yönde hareket eden ışık dalgalarının filtrelenerek ayarlanabilir olmasını sağlayan Polarize filtreler, sadece belirli bir yönde ilerleyen ışık dalgalarının sensöre ulaşmasını sağlarlar. Polarize filtrelerin fotoğrafa etkisini metal olmayan yüzeylerdeki yansımayı alıp, yansımasız bir görüntü sunmaları şeklinde aktarabiliriz. Biraz daha ayrıntıya girmemiz gerekirse, gökyüzü için manzara fotoğrafı çekmek için 10 altın kural yazısına, su ve diğer yansımalı yüzeyler için fotoğrafta inanılmaz yansımalar elde etmek için su kullanın yazısına bakabilirsiniz.

polarize-filtre-gokyuzu

Polarize Filtre Kullanıyor musunuz?

Bu haftaki anketin sorusu polarize filtre kullanıyor musunuz şeklinde oluşuyor ve anketin şıkları evet ve hayır seçeneklerine sahip.

Hafta boyunca Türk Nikon anasayfada ve sağ panelde yer alacak olan anketimiz için oylarınızı ve eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın