Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı nedir? Düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar nelerdir? Düğün fotoğrafçılığı hakkında bilinmesi gerekenler, ipuçları ve tüyoları bu yazıda bulabilirsiniz. 

Düğün fotoğrafçılığı, son yıllarda fazlasıyla gelişen, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla popüler olan bir sektördür. Düğünden önce ve düğün esnasında gelin ve damat fotoğraflarının çekilmesi ve hatta düğünden kareler gibi an fotoğraflarını içerecek şekilde ilerler. Bu yüzden düğün fotoğrafçılığının birçok çeşidi bulunmaktadır.

Şimdi gelin önce düğün fotoğrafçılığı kapsamında fotoğrafa konu olabilecek hangi türleri sıralayabiliriz bir bakalım. 

Düğün Fotoğrafçılığı Çeşitleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, düğün fotoğrafçılığı öncesi, düğün sırası ve nikahın kıyılma anları ve bazen sonrasında kutlanan partiler gibi farklı bölümler içerir. Bu yüzden çeşitleri sıralarken bu kısımlara ve düğün fotoğrafçılığı için yapılan işlere bakmamız gerekiyor.

Dış mekan fotoğrafçılığı, hikaye fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı şeklinde kategorilere ayrılır. Düğün fotoğrafçısı gelin ve damadın fotoğraflarını bir stüdyo ortamında değil de dış mekanda çekiyorsa, bu dış mekan düğün fotoğrafçılığı olarak adlandırılır. Dış mekan çekimlerde genellikle parklar, sahil kenarları, nostaljik mekanlar, tarihi yerler, eski binalar, sokaklar ve çift için özel anlam ifade eden yerler tercih edilir.

Düğün fotoğrafçılığı nedir? Düğün fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanlar nelerdir. Düğün fotoğrafçılığı hakkında bilinmesi gerekenler.

Düğün fotoğrafları eğer fotoğrafçının stüdyosunda çekiliyorsa, bu da stüdyo fotoğrafçılığı adını almaktadır. Gelin ve damat, fotoğrafçının belirlediği ya da kendi istedikleri pozları stüdyo ortamında verir ve fotoğrafçı bu pozlara özel efektler ve fonlar ekleyerek fotoğrafları renklendirir. Bu tarz fotoğraflarda gelin ve damadın özel olarak arka fonda istediği manzara ya da başka efektler varsa, fotoğrafçı öncelikli olarak bunları kullanır.Photoshop ürünü fazla olan görsellerdir ancak düğün fotoğrafçılığında en eski yöntemlerden de biridir. Dış mekan fotoğrafçılığına talebin artması ile birlikte geri planda kalmış olsa da stüdyo fotoğrafçılığı hala devam etmektedir.

Düğün fotoğrafçıları, düğün fotoğrafçılığında kendi makine ve ekipmanlarını kullanır. Fotoğraf makinesi, mekan süslemesi, tripot, ışıklar ve benzeri tüm araç gereçleri temin etmek zorundadır. Düğün fotoğrafçılığında gelin ve damada düşen tek görev, poz vermektir. Düğünden önce gelin ve damadın fotoğraflarının çekilmesinin yanı sıra, düğün esnasında fotoğrafların çekilmeye devam etmesini de düğün fotoğrafçılığı kapsar.

Bu tamamen fotoğrafçınızla anlaşmanıza kalmış bir durumdur. Son yıllarda hızlı bir yükselme gösteren düğün fotoğrafçılığında, gelin ve damadın düğüne hazırlanma aşamaları da yer alır. Çiftlerin kuaför ve berber aşamalarından tutun da evden gelin almaya kadar bu süreç devam eder. Bu da düğün fotoğrafçılığının, düğün hikayesi bölümüdür. Kısaca düğün fotoğrafçılığı bir düğünün her anının fotoğraflanmasıdır diyebiliriz.

Published on :