Hangi Çekim Modunu Daha Sık Kullanıyorsunuz?

Türk Nikon üzerinde sağ tarafta görebileceğiniz ve haftada bir kere oylarınızla katkıda bulunabileceğiniz bir anketimizi geçen hafta başlatmıştık.

İlk anketimiz dijital SLR kameralarımızla fotoğraflar çekerken elimizin altında olan ve belirli bir zaman sonra genelde sabit şekilde kalan mod tekerindeki çekim modlarıyla ilgiliydi. Soru ise “Hangi Çekim Modunu Daha Sık Kullanıyorsunuz?” olmuştu. Haftalık anket soruları içerisinde hepimizin bildiği çekim modlarını sıralayarak sizlere sunmuştuk.

Hafta boyunca Türk Nikon anasayfa üzerinde açık olan ankete katılım oranı ve hangi çekim modunun daha sık kullanıldığına dair detayları ise hem size hem kendimize bilgi olması açısından aşağıda grafik olarak sunuyoruz.

Kısaca toparlamak gerekirse anketimize oy kullanan toplam 239 kişiden 101‘i ben kameramın herşeyini kendim ayarlarım diyip “Manuel” mod kullandıklarını belirtmişler. 79 kişi diyafram öncelikli mod (Aperture) seçerken, 9 kişi enstantane öncelikli mod (Shutter) tercihinde bulunmuş. Otomatiğe en yakın Program (P) modunu 21 kişi seçerken, kamerasını Auto modda kullanan kişi sayısı 25 olmuş.

Hangi Çekim Modunu Daha Sık Kullanıyorsunuz? Oylar
Manuel 101
Aperture 79
Auto 25
Program 21
Shutter 9
Diğer 4
Toplam 239

Çekim Modlarına Kısa Bir Bakış

Auto (otomatik mod) : Tüm ayarları makinenin yaptığı otomatik pozlama modudur. Tüm konuları makine sizin için yaptığından sadece deklanşöre basıp fotoğraf çekmeniz yeterli olmaktadır.

P (program modu) :  Tüm ayarları makinenin yaptığı “Auto” moda göre ISO değerini kullanıcının değiştirdiği program modudur. Program modunda makine otomatik pozlamayı yaparken ISO ayarlarını kullanıcıya bırakmaktadır.

A (aperture modu) : Aperture (diyafram) modunda kullanıcının ISO’ya ek olarak kamera üzerindeki F değeri olarak bilinen diyaframı değiştirdiği, buna bağlı olarak pozlama için enstantane hızına makinenin karar verdiği moddur. Diyafram öncelikli mod.

S (shutter modu) : Shutter (enstantane) modunda kullanıcının ISO’ya ek olarak enstantane hızını değiştirdiği, buna bağlı olarak pozlama için diyafram değerine kameranın karar verdiği moddur. Enstantane öncelikli mod.

M (manuel mod) : Manuel çekim modudur. ISO, diyafram ve enstantane değerlerini tamamen kullanıcı seçerken, buna bağlı olarak doğru pozlamayı da kamera üzerinde kullanıcının yapması gerekmektedir.

Her hafta farklı bir soruyla sizlerin karşısına çıkacak Türk Nikon Haftalık Anketi’nin sizlerin katkılarıyla fotoğraf dünyasında farklı bir arşiv oluşturacağını düşünüyoruz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın