Nikon AF-S NIKKOR 105mm F/1.4E ED Lens

Nikon, AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED lensi portfolyosuna hızlı FX-format f/1.4 prime objektifi ekliyor.  Portre çekimleri ve profesyonel moda fotoğrafçıları için sunulan lens şu an için piyasadaki f/1.4 maksimum diyaframlı tek 105mm otomatik netleme modeldir.

AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED, Nikon’un ünlü NIKKOR 105mm f/2.5 objektifinden devraldığı özellikleri en iyi şekilde yansıtıyor. Böylelikle fotoğrafçılar ister ortamdaki ışığı kullanarak ister stüdyoda çalışıyor olsun, yepyeni optik yapı sayesinde rakipsiz bir uçtan uca keskinlik ve göz alıcı ışık noktaları elde edebilir.

105mm odak uzaklığı ve 1 m en kısa netleme mesafesi sayesinde, çerçevenin tamamını doldurduğu için kesilmesine gerek kalmayan portre çekimleri yapılabilir. Tam açık diyaframla eşsiz bir çekim performansı sunan bu ürünle diyafram tam açıkken çekim yapılırken bile konular kusursuz bir netlikte resmedilir.

nikon-af-s-nikkor-105mm-f1-4e-ed-lens

Tam kare gövdelere yönelik olarak tasarlanan  ve Nano Kristal kaplamaya sahip bu lens uçtan köşeye keskinlik açısından sabit odak uzaklıklı objektiflerle yarışır ve gölgelenme ve parlamayı en aza indirger. ç ekstra düşük dağılımlı (ED) cam elemanı, eksenel renk sapmasını en aza indirir. Nikon’un flor kaplama teknolojisi ön ve arka objektif elemanlarını korur ve bunların daha kolay temizlenmesini sağlar.

  • Nikon AF-S NIKKOR 105mm F/1.4E ED lensi Nikon Fiyatları içerisinde araştır.

Elektromanyetik diyafram mekanizması, yüksek hızda arka arkaya çekim sırasında bile son derece sabit bir otomatik pozlama kontrolü sağlar. Nikon’un SWM (Sessiz Dalga Motoru) özelliği sayesinde otomatik netleme yumuşak, alçak sesli ve hızlıdır.

Dokuz yuvarlak diyafram bıçağı kırınımı azaltırken, bir sahne elemanlarının aslına uygun olarak reprodüksiyonunu sağlar. Objektif çerçevesinde kullanılan bir elektromanyetik diyafram kontrol mekanizması sayesinde, AE kontrolü yüksek hızda arka arkaya çekim sırasında bile son derece kararlı hale getirilmiştir.

Nikon AF-S NIKKOR 105mm F/1.4E ED Teknik Özellikleri 

LENS TERİMLERİ LENS ÖZELLİKLERİ
Model adı Nikon AF-S NIKKOR 105mm F/1.4E ED
Çıkış Tarihi 27/07/2016
Odak Uzaklığı 105mm
Minimum Diyafram f/1.4
Maximum Diyafram f/16
Diyafram yapısı 9 grup, 14 element
Objeye netleme mesafesi 1.00 m (39.37)
Filtre boyutu 82 mm
Büyütme oranı 0.13x
Otomatik odaklama Var
Bağlantı noktası AF-S
Titreşim engelleme Yok
Sessiz motor Var. Silent Wave Motoru (SWM)
Ağırlık 985 gram
Boyutu

Nikon AF-S NIKKOR 105mm F/1.4E ED ile Kullanılan Filtreler

Objektifin önüne takılan genellikle yuvarlak silindir şeklinde camdan yapılmış olan filtrelerin ışık ve renk dengeleme, koruyucu ve efekt filtreleri olarak farklı işlevleri bulunmaktadır. Her objektifin çapının aynı olmaması nedeni ile her objektif için farklı çaplarda filtreler olmaktadır. Bu nedenle filtre satın alırken mutlaka filtreyi takacağınız objektifin çapını bilmeniz gerekir ki bu çap değeri objektifin ön kısmında yazar. En çok kullanılan filtreler UV , Polarize  ve ND filtrelerdir. Nikon AF-S NIKKOR 105mm F/1.4E ED portre lensin filtre boyutu 82mm şeklindedir.

Published on :