Mimari Fotoğrafçılık

Mimari fotoğrafçılık nedir? Mimari fotoğrafçılık için gerekli ekipmanlar nelerdir? Mimari fotoğrafçılık hakkında bilinmesi gerekenler, ipuçları ve tüyoları bu yazıda bulabilirsiniz.

Mimari fotoğraf için çekim günü tahmini hava durumuna bakılması önemlidir. Binanın yeterli aydınlatmaya sahip olup olmadığına ve gerekli olan doğal ışığın olduğuna emin olunması gerekir.

Genelde Mimari fotoğraf çekimlerinde doğal ışık için uygun zaman dilimi sabah erken ya da öğleden sonraki gün ışığıdır. Buna ek olarak çekimi yapılacak binanın etrafı dolaşılarak ışığa göre en iyi çekim açısı bulunmalıdır.

Işık faktörü mimari fotoğrafçılık için en öenmli konulardan birisidir. Genelde binanın görünümüne direkt etkisi olup yapıya derinlik veren en önemli unsurdur. Gölge ve parlak olan noktalar binalarda güzel kontrastlar oluştururlar.

Eğer havadan mimari fotoğraf çekimi yapılacaksa ya da havadan 3D giydirme arazi çekimi için hava şartlarının uygunluğu kontrol edilmelidir. Burada rüzgar, yağmur gibi hava durumlarına özellikle bakılmalıdır. 

Devam edecek

Published on :