Moire Eğrilerinden Kaçınmanın Yolları

Nikon D800 duyuruldu ve son kullanıcıya ulaşmadan çekilen fotoğrafları ve etkileri konuşulmaya başladı. Bugün paylaştığımız “Moire Nedir?” yazımız en çok konuşulan etkilerinden biri olmaya aday gibi duruyor.

Türk Nikon olarak bugün beş madde de, özellikle bir Nikon D800E sahibi olursanız Moire etkisini nasıl en aza indirebileceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Tabii bu problemi sadece D800E sahipleri değil, Fotoğraf makinesinde Anti Aliasing (AA) veya Düşük Geçiş(Low-pass) Filtresi olmayanlarda yaşayabilir. Tabii ki bir fotoğraf işleme yazılımı sayesinde bu etkilerden kurtulma yöntemi bulunmakta. Fakat düzgün sonuç elde etmek pekte kolay olmamakta. Bu yüzden fotoğrafı çekerken bu etkiyi azaltmakta, hatta yok etmekte fayda var.

1- Makine üzerindeki LCD ekranda fotoğrafa %100 yakınlaştırarak bakın.  Fotoğraf makinelerin LCD ekranlarında bir fotoğrafa %100 yakınlaştırarak bakmak işkence gibi gelebilir. Hele birde makineniz 36.3 megapiksel fotoğraf çekiyorsa daha da çekilmez bir hal alabilir. Ama hareli fotoğraf olmasın diyorsanız bu yöntem olmazsa olmazlardandır. Bu şekilde fotoğrafınızı en ince ayrıntısına kadar incelemiş olursunuz. %100 yakınlaştırmadan LCD ekranda fotoğrafa bakarsanız genelde bu harelenmeleri göremeyebilirsiniz. %50 yakınlaştırdığında güçlü harelenmeleri farketmeniz mümkün. Eğer bu yöntemi uygulamak istiyorsanız ve Nikon D300S üstü bir modele sahipseniz, fotoğrafa %100 yakınlaştırmayı bir çoklu fonksiyon düğmesine basarak tek seferde yapabilirsiniz. Fonksiyon düğmesini bu göreve atamak için; Fotoğraf makinenizin Menüsünden, Custom Settings Menu > Controls > Multi Selector Center Button > Playback Mode > Zoom On / Off > High Magnification adımları yapabilirsiniz. Bu sayede fotoğrafınızı çektikten sonra oynatma moduna alıp fonksiyon düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

2- Kameranın hedefe olan uzaklığını veya odak mesafesini değiştirin. Hareli noktayı fark ettiğinizde kameranın hedefe olan uzaklığını yakınlaşarak veya uzaklaşarak değiştirebilirsiniz. Yada lensin odak mesafesi oynayarak harelenmeyi önleyebilirsiniz. Tabii öncelikle kameranıyı taşımak yerine odak mesafesi ile oynayarak yapmanız daha mantıklı. Kameranın yerini değiştirmek, kullandığınız lensin odak mesafesi yetmediğinde yapılmalı. Çok küçük mesafe değişiklikleri bile harelenme etkisinden tamamen kurtulmanıza sebep olabilir.

3- Odak noktasını değiştirin. Her zaman pratik bir yol olmasa bile bazen işe yaramaktadır. Harelenen noktanın farklı bir yerine odaklama yaparak Moire etkisinden kurtulabilirsiniz.

4- Kamera açısını değiştirin. Çok küçük bir açı değişikliği bile bazen fotoğraf üzerinde ki güçlü harelenmeyi yok edebilir.

5- f/11 – f/16 aralığında kalmaya çalışın. Bazı lensler(objektif ve sensör boyutuna bağlı olarak) belirli bir diyafram aralığına girdiklerinde fotoğraf  üzerinde  kırılma şeklinde bir özellik devreye alarak harelenmeyi önlemektedir.

Hala fotoğraf üzerindeki Moire eğrilerinden kurtulamazsanız, malesef başvuracağınız tek kaynak kalıyor. Herhangi bir resim işleme yazılımı ile bu harelerden kurtulmaya çalışabilirsiniz.

 

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

2 comments on “Moire Eğrilerinden Kaçınmanın Yolları

 1. Eğer bu önerileri D800E kullananlara yapıyorsanız şunu da ekleyin: D800 ve D800E’den maksimum performans almak için diyafram değeri f5.6 civarı olmalı, zordaysanız f8’i geçmemeli. f11 ve hele f16’da ışık saçılması sayesinde artık 36MP’nin tamamını kullanamıyorsunuz ve bazı durumlarda ciddi keskinlik kayıpları olabilir. Acı ama gerçek.

 2. Avatar for Ersin Tuban

  Emrah Otyakmaz

  NİKON D810
  70/200 2,8 (130MM)
  ISO 100
  F 8
  1/25 !!!!!!!!

  TAŞ GİBİ MOIRE :)))

Cevap Yazın