Sensördeki Tozlar Küçük Değerli Diyaframda Neden Daha Fazla Görünür?

Özellikle portre çekim yapan fotoğrafçılar sensör tozlarından kaynaklanan fotoğraf lekelerinden daha çok şikayet ederler. Bunun nedeni diyafram değeri düştükçe sensördeki tozların fotoğrafa daha net iz düşürmesinden kaynaklanır. Bu aslında fiziksel bir olaydır. Aşağıda yer alan örnekle (örnek mansurovs.com’dan alınmıştır) durumu inceleyelim:

Işık F 2.8 gibi bir diyafram ayarında tozun üzerinden geniş bir açıyla yansır. Bu da lekenin iz düşümünü geniş bir alana yayar. Böylece leke net görünmez. Fakat F/16 gibi bir değer kullandığımızda ışık neredeyse lekeye tam üstten dik gelir ki bu da lekenin altında kalan bölgeyi tamamen karanlık yapar. İşte bu yüzden fotoğrafta lekeleri çok net görürürüz.

Çok küçük olsa bile sensör üzerindeki tozlar güzelim fotoğraflarımızı mahfedebilir. Bundan kaçınmanın basit bir yolu var: Fotoğraf makinamızın temizliğine özen göstermek!

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın