Nikon – Canon Otomatik Netleme Motoru Çıkmazı

Özellikle giriş seviyesi bir digital SLR alıp fotoğrafçılığa yeni adım atmak isteyen kullanıcılar tarafından en sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi “Alacağım Nikon marka DSLR içerisinde AF (Otomatik Netleme) motoru olmaması çok büyük bir eksik midir?” veya “Makineme hangi lensi alırsam otomatik netleme yapar?” oluyor. Türk Nikon olarak yeni kullanıcılara kaynak oluşturması açısından, bu çok doğru sorulmuş olan soruları bir yazı beraberinde açmak ve cevaplamak istedik.

Öncelikle bilmemiz gereken, otomatik netleme nedir, ne işe yarar?

Otomatik Netleme ( İngilizce ” Auto Focus ” , Kısaltması ” AF ” ) çok büyük bir kolaylıktır. Bu sistem sayesinde makinemizin deklaşörüne yarım basarak istediğimiz noktayı zahmetsizce netleyebiliriz. Bu pratikte çok faydalı bir sistemdir ve artık fotoğrafçıların ya da fotoğraf sevenlerin vazgeçilmezlerinden birisi olmuştur.

Alacağım Nikon marka DSLR içerisinde AF (Otomatik Netleme) motoru olmaması çok büyük bir eksik midir ?

Giriş seviye DSLR almayı düşünüp araştırma yapmaya başlayan her arkadaşın karşısına mutlaka bu otomatik netleme konusu gelmiştir. Nikon marka giriş seviyesi DSLR makineler içerisinde “Otomatik Netleme Motoru” yoktur. Örnek vermek gerekirse güncel modellerden Nikon D3000, D3100, D3200, D5000, D5100 modellerinde gövde içinde otomatik netleme motoru yoktur. Bu modellerde otomatik netleme yapabilmek için alacağınız objektif içerisinde otomatik netleme motoru olması gerekmektedir ( Bu lensler yazı sonunda açıklanacaktır). Bu motorun, objektifler içinde olması da Nikon marka objektiflerin fiyatlarının biraz yüksek olmasına sebep olmaktadır. DSLR sektörü ya da hobisi biraz para ya da yatırım isteyen bir dal olduğu için bence çok çok büyük bir eksi değildir bu durum. Ancak keşke Nikon giriş seviye gövdelerde de motor kullansa demeden geçemiyor insan.

Alacağım Canon marka DSLR içerisinde AF ( Otomatik Netleme ) motoru olmaması çok büyük bir eksik midir ?

Evet doğru okuyorsunuz. Alacağınız Canon marka DSLR içinde de otomatik netleme motoru yoktur. Hem de sadece giriş seviyesi değil bütün seviye Canon marka DSLR’ler içinde! Canon 20 yıl önce aldığı bir karar ile otomatik netleme motorunu gövdelerinden çıkartmıştır. Bunun yerine ise otomatik netleme motorlarını Canon marka objektifler içine alma kararı almıştır. Bu nedenle bugün alacağınız eski-yeni bütün Canon objektifler içinde otomatik netleme motoru bulunmaktadır. Bu da gövdede olmayan motorun eksikliğini kapatmaktadır.

Motorlar Objektif’te;

Aslında durum burada eşitleniyor. Yani Nikon marka objektifler içinde’de motor var , Canon marka objektifler içinde’de. Peki neden Nikon marka motorlu objektifler daha pahalı? Bunun nedeni’ni ben şahsi olarak Canon’un bu kararı çok uzun bir süre önce almış olmasına bağlıyorum. Nikon marka motorlu lensler Canon lensler kadar eski değiller. Bu nedenlede fiyatlar arasında bu fark oluşmuş olabilir diyorum. Ayrıca motorlu lensler arasında  2 marka arasında çeşit farkı yok denecek kadar az. Yani bir tarafta bulabileceğiz motorlu lensi diğer taraftada rahatça bulabilirsiniz.

Konuyu toparlamak gerekirse, bu işin ucu maliyete dayanıyor. Giriş seviye bir Nikon marka DSLR makinede 50mm F/1.8 lens kullanmak istereniz 600 TL, Canon marka bir DSLR makinede 50mm F/1.8 lens kullanmak isterseniz ise 250 TL civarı bir para ödemeniz gerekiyor. Alsında Nikon’da da 250 TL civarında bir  50mm F/1.8 lens var ancak içerisinde otomatik netleme motoru yok. Yani manuel netleme ile kullanmanız gerekiyor.

Ancak bu fiyat farkı diğer lenslerde bu kadar yüksek değil. Yani sadece bu fiyat farkı için Nikon alınmaz demeyin. Bu firmaların onlarca çeşit objektifleri mevcut ve fiyatlar hemen hemen benzer.

Sonuç Olarak;

Nikon marka DSLR makineniz içerisinde otomatik netleme motoru olup-olmaması seçim aşamasında sizi çok yönlendirmesin veya aşırı olumsuz bir durummuş gibi düşündürmesin. Nikon artık bütün objekftilerini otomatik netleme motoru ile üretiyor ve çıkartıyor. Eski lenslerini motorlu olarak yeniliyor. Üçüncü parti lens üreticilerini’de düşünürsek lens alternatifiniz çok fazla ve fiyatlar eskisi gibi değil.

Makine seçiminde AF motoru haricinde bakılacak daha önemli şeyler olduğunu unutmayın. Her zaman tavsiye isteyen arkadaşlara yazdığım gibi, önemli olan alacağınız makinenin markasından öte sizin içinize sinmesi. Bu aletler sadece birer aracı. Fotoğrafı siz çekiyorsunuz makine aracılık ediyor. Fotoğraf’tan zevk almaya bakmak en önemli olan…

İçerisinde AF Motoru Olmayan Nikon DSLR Modelleri;

D5100, D5000, D3200, D3100, D3000, D60, D40, D40x

Nikon Marka Objektif Alırken İçerisinde Otomatik Netleme Motoru Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?;

Nikon marka objektif alırken Lensin üzerinde “AF-S” ya da “AF-I” ibaresi yazılı olmasına dikkat edin. Bu ibare bulunan lensler ile yukarıda yazdığım Nikon marka giriş seviyesi DSLR’ler ile otomatik netleme yapabilirsiniz.

“AF-S” İbaresi Olan Örnek Lensler;

“AF-I” İbaresi Olan Örnek Lensler ;Nikon Marka Olmayan (Sigma, Tamron, Tokina) Objektif Alırken İçerisinde Otomatik Netleme Motoru Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

Sigma ;

Alacağınız Sigma Marka Lens ÜzerindeHSM (Hyper-Sonic Motor) ” ibaresi var ise giriş seviye nikon gövdeler ile otomatik netleme kullanabilirsiniz.

Tokina ;

Alacağınız Tokina Marka Lensin ÖzelliklerindeDC” ibaresi var ise giriş seviye nikon gövdeler ile otomatik netleme kullanabilirsiniz.

Tamron ;

Alacağınız Tamron Marka Lens Üzerinde “ULTRASONIC SILENT DRIVE USM” veya “PIEZO DRIVE PZD” ibaresi var ise giriş seviye nikon gövdeler ile otomatik netleme kullanabilirsiniz.

Umarız yazımız faydalı olmuştur. Konuya ilişkin varsa sorularınızı Türk Nikon Forum üzerinden de ulaştırabilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Nikon – Canon Otomatik Netleme Motoru Çıkmazı

  1. Merhaba nikon d3100 model makinem var. af modundayken af modunda sadece görüntüyü ekrana alınca çekebliyorum vizördeyken af modunda çekemiyorum neden acaba ?

  2. Nikon d3100 düşük ışıkta flaşsız çekerken makinem donar gibi oluyo lensten mi makineden mi kaynaklı

  3. Bilgiler için teşekkürler
    D5600 almayı düşünüyorum, bu oto focus muhabbeti hep gözümü korkutmuştur ama şu an rahatladım :), tekrardan teşekkürler

  4. Merhaba nikon gövdedeki af motorunun bozulması halinde tamir ücreti hakkında takribi bir bilgi verebilir misiniz

Cevap Yazın