Nikon Capture NX-D 1.0.3 ve ViewNX 2.10.2 Duyuruldu

Nikon ücretsiz bir şekilde sunduğu, RAW görüntüleri işlemek ve ayarlamak için kullanılan Capture NX-D ve fotoğraf düzenleme programı olan ViewNX 2 için yeni güncellemelerini duyurdu.

Nikon’un yeni güncellemeleri sonrası Capture NX-D 1.0.3 ve ViewNX 2.10.2 sürüm numaralarına ulaşırken, yeni yazılım güncellemeleriyle gelen tüm değişikliklerin listesini ve indirme linklerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Nikon Capture NX-D, Nikon’un dijital tek lensli refleks fotoğraf makineleri, değiştirilebilir lense sahip gelişmiş Nikon 1 fotoğraf makineleri ve Nikon COOLPIX kompakt dijital fotoğraf makineleri ile çekilen, NEF veya NRW dosya uzantısına sahip RAW fotoğraflar, uygulama sayesinde düzenlenebilir. Uygulama RAW görüntülere ek olarak JPEG ve TIFF dosyalarını ayarlamak için de kullanılabiliyor.

Nikon Capture NX-D 1.0.3 ve ViewNX 2.10.2 Sürüm Detayları

nikon-capture-nx-d-logo

Capture NX D 1.0.3 Tam Sürüm Değişiklikleri

Windows ve Macintosh sürümlerinin ikisi için de geçerli olan değişiklikler

 • Düzenleme paleti işlevleri kullanılarak görüntüler aşağıdaki yöntemlerden herhangi biriyle ayarlanıp Capture NX-D yeniden başlatıldığında, ayarların sonuçları yansıtılmıyordu. Bu sorun giderildi.
  – Gri Nokta Kullan seçilerek ya da Gri Nokta Örnek Aracı kullanılarak Beyaz Dengesi üzerinde ince ayar yapıldığında
  – Picture Control bölümündeki Quick Adjust ayarı değiştirildiğinde
  – LCH için Master Lightness seçiliyken ışık düzeyi eğrisi siyah noktalı giriş kaydırıcısı “0” dışında bir değere getirilerek ayarlandığında
  – LCH için Chroma seçiliyken kroma eğrisi çıkış kaydırıcısı “0” dışında bir değere getirilerek ayarlandığında
  – Ton eğrisi, Levels & Curves siyah noktalı giriş kaydırıcısı “0” dışında bir değere getirilerek ayarlandığında
 • Picture Control bölümündeki Quick Adjust ayarını değiştirmek için kullanılan bir ayar dosyası kaydedildiğinde, Quick Adjust için kaydedilen değer yalnızca “0” oluyordu. Bu sorun giderildi.
 • Düzenleme paletindeki Kumlanma Azaltma için Better Quality 2013 seçeneğini destekleyen fotoğraf makinelerinde çekilen RAW görüntülerin ayarları değiştirildiğinde ve Luminance bölümündeki Intensity ayarı “0” olarak değiştirildiğinde, Intensity ayarında daha sonra yapılan değişiklikler yansıtılmıyordu. Bu sorun giderildi.
 • Düzenleme paletinde LCH için Chroma seçiliyken çıkış kaydırıcısı “0” dışında bir değere getirildiğinde, kroma eğrisine istenen konumlarda tutturma noktası eklenemiyordu. Bu sorun giderildi.
 • Uygulanan Picture Control ayarlarını desteklemeyen bir fotoğraf makinesi kullanılarak değiştirilen bir User Custom Curve kullanılarak birden çok görüntü çekildiğinde, çekim sırasında User Custom Curve’de yapılan değişiklikler, User Custom Curve değiştirildikten sonra görüntülerde yansıtılmıyordu. Bu sorun giderildi.

Windows sürümündeki ek değişiklikler

 • Capture NX-D, çok ekranlı bir sistemde kullanıldıktan sonra tek ekranlı bir sistemde başlatıldığında, ekranda bir hata görünüyordu ve uygulama başlatılamıyordu. Bu sorun giderildi.
 • Düzenleme paletiyle çalışılırken klavye işlemleri gerçekleştirildiğinde bazen Capture NX-D’nin donmasına neden olan bir sorun çözüldü.

Macintosh sürümündeki ek değişiklikler

 • Derecelendirmeleri silmek için klavye kısayolu (SHIFT + 0) kullanıldığında, derecelendirme yerine etiketler siliniyordu. Bu sorun giderildi.

ViewNX 2.10.2 Tam Sürüm Değişiklikleri

 • COOLPIX S6900 desteği eklendi.
 • ViewNX 2’de görüntü dosyaları taşındığında, kopyalandığında veya silindiğinde, görüntü dosyalarıyla birlikte bunlarla ilişkili olan diğer dosyaları da artık taşınır, kopyalanır veya silinir.  Ancak görüntü dosyaları ViewNx 2 dışında bir hedefe (örn. masaüstü) taşındığında veya kopyalandığında, görüntülerle ilişkili motosiklet sepeti dosyaları taşınmaz veya kopyalanmaz.

Nikon’un yeni yazılım güncellemelerini ilgili linklere tıklayarak indirebilirsiniz

 • Capture NX-D 1.0.3
 • ViewNX 2.10.2

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın