Nikon Capture NX-D 1.1.0 ve ViewNX 2.10.3 İndirilebilir

Nikon ücretsiz bir şekilde sunduğu, RAW görüntüleri işlemek ve ayarlamak için kullanılan Capture NX-D ve fotoğraf düzenleme programı olan ViewNX 2 için yeni güncellemelerini duyurdu.

Nikon’un yeni güncellemeleri sonrası Capture NX-D 1.1.0 ve ViewNX 2.10.3 sürüm numaralarına ulaşırken, yeni yazılım güncellemeleriyle gelen tüm değişikliklerin listesini ve indirme linklerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Nikon Capture NX-D, Nikon’un dijital tek lensli refleks fotoğraf makineleri, değiştirilebilir lense sahip gelişmiş Nikon 1 fotoğraf makineleri ve Nikon COOLPIX kompakt dijital fotoğraf makineleri ile çekilen, NEF veya NRW dosya uzantısına sahip RAW fotoğraflar, uygulama sayesinde düzenlenebilir. Uygulama RAW görüntülere ek olarak JPEG ve TIFF dosyalarını ayarlamak için de kullanılabiliyor.

Nikon Capture NX-D 1.1.0 ve ViewNX 2.10.3 Sürüm Detayları

nikon-capture-nx-d-1-1-0

Capture NX D 1.1.0 Tam Sürüm Değişiklikleri

Windows hem de Macintosh sürümleri için geçerli olan değişiklikler

 • D5500, COOLPIX L31 (Japonya’da piyasaya sürülmemiştir), COOLPIX L32, COOLPIX S3700 ve COOLPIX S2900 (Japonya’da piyasaya sürülmemiştir) desteği eklendi. xxx
 • Önceden Capture NX 2 ile düzenlenmiş olan dosyaları düzenlemek için Capture NX-D kullanıldığında, artık Capture NX 2 ile ek düzenleme ayarları yapabilirsiniz.
  – Bununla birlikte, yalnızca Capture NX 2 Edit List (Listeyi Düzenle) alanındaki Develop (Geliştir) kısmında bulunan öğeler Capture NX-D ile ayarlanabilir. Ayrıca Color Efex Pro kullanılarak düzenlenmiş görüntüler, ancak ayarlar özgün değerlerine getirildikten sonra düzenlenebilir.
 • Camera and Lens Corrections (Fotoğraf Makinesi ve Objektif Düzeltmeleri) paletine bir PF Flare Control (PF Parlama Kontrolü) öğesi eklendi.
  – Bu öğe, uyumlu objektiflerle çekilmiş görüntülerde parlak ışık kaynaklarının yol açtığı parlamayı (halka parlaması, dairesel parlama vb.) azaltmak için kullanılabilir.
 • Adjust (Ayarlama) menüsüne, Revert to Last Saved State (Son Kaydedilen Duruma Geri Dön) seçeneği eklendi.
  – Bu seçenek Capture NX-D ile uygulanmış ayarları sıfırlar.
 • Tool (Araç) menüsüne, Launch Camera Control Pro 2 (Camera Control Pro 2’yi Başlat) seçeneği eklendi.
 • Aşağıdaki sorunlar çözüldü.
  – Dağılma Kontrolü uygulanan resimler açıldığında, kenarlarda renkler oluşuyordu.
  – Kumlanma Azaltma uygulandığında, uygulama beklenmedik şekilde kapanıyordu.
  – Picture Control sistemini desteklemeyen bir fotoğraf makinesi (D2XS, D2X, D2HS, D2H, D1X, D1H, D1, D200, D100, D90, D80, D70S, D70, D60, D40X, D40) ile çekilmiş bir RAW görüntü gösterildiğinde, görüntü aslında düzenlenmemiş olsa bile görüntünün düzenlendiğini belirten simge ekrana geliyordu.
  – Quick Adjust (Hızlı Düzenleme) ayarı, Neutral, Flat (Nötr, Düz) ya da Monochrome (Monokrom) Picture Control ayarıyla çekilmiş RAW görüntülere uygulandığında ve Picture Control paletinde Recorded Value (Kaydedilen Değer) seçeneği ayarlanmış olduğunda, görüntüler tekrar Capture NX-D ile görüntülenirse, uygulama kapatılıp tekrar başlatıldığında Quick Adjust(Hızlı Düzenleme) değeri “0.00” oluyordu.
  – JPEG ve TIFF biçimli görüntülerde Kumlanma Azaltma ayarında Better Quality 2013 (Daha İyi Kalite 2013) seçeneği belirlenebiliyordu.

Windows sürümündeki ek değişiklikler

 • Aşağıdaki sorunlar çözüldü.
  – Windows 7 veya daha eski bir işletim sisteminde, kopyalamak ya da taşımak için Resimlerim klasöründe birden fazla görüntü seçilemiyordu.
  – Dosyalar Convert Files (Dosyaları Dönüştür) işlevi kullanılarak farklı dosya adıyla kaydedildiğinde, yeni dosya adları doğru olmuyordu.

Macintosh sürümündeki ek değişiklikler

 • OS X sürüm 10.10.1 desteği eklendi.
 • OS X sürüm 10.7.5 desteği sonlandırıldı.

ViewNX 2.10.3 Tam Sürüm Değişiklikleri

Windows ve Macintosh sürümlerinin ikisi için de geçerli olan değişiklikler

 • D5500, COOLPIX L31 (Japonya’da piyasaya sürülmemiştir), COOLPIX S3700, COOLPIX L32 ve COOLPIX S2900 (Japonya’da piyasaya sürülmemiştir) desteği eklendi.

Windows sürümündeki ek değişiklikler

 • Görüntüleri Convert Files işleviyle JPEG biçimine dönüştürürken Kalite İyi Sıkıştırma Oranı veya En Yüksek Sıkıştırma Oranıolarak ayarlandığında ortaya çıkan JPEG resimler ViewNX 2, Capture NX 2 veya Capture NX-D ile görüntülenemiyordu. Bu sorun giderildi.

Macintosh sürümündeki ek değişiklikler

 • OS X sürüm 10.10.1 desteği eklenmiştir.
 • OS X sürüm 10.7.5 artık desteklenmemektedir.

Nikon’un yeni yazılım güncellemelerini ilgili linklere tıklayarak indirebilirsiniz

 • Capture NX-D 1.1.0
 • ViewNX 2.10.3

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın