Nikon D90 ile Uyumlu Nikon Lensler

Nikon D90 ile uyumlu Nikon lenslere göz atmadan önce, Nikon lensler konusunda Türk Nikon üzerindeki yazılara ve özellikle Nikon tarihçesi içerisinde Nikon lens mekaniğine bakmamız gerekiyor.

Nikon D90 bir yarı profesyonel dijital SLR gövde olarak Nikon’un önemli kilometre taşlarından birisidir. Nikon D90 ile uyumlu Nikon lensler dediğimizde, D90 gövdesine monte olabilen ama tüm fonksiyonları ile çalışmayan lens modellerinin yanısıra, D90 gövdesinde bulunan AF otomatik netleme (autofocus) özelliğini tam kapasite ile kullanabilen Nikon lensler şeklinde bir ayrıma gidebiliriz.

Nikon lens terimleri olarak AF bize otomatik netleme yani autofocus özelliğini ifade etmektedir. 1986 yılında çıkan ilk AF lenslerden bugüne kadar üretilmiş tüm Nikon lensler D90 modeli ile tam bir uyum içerisindedirler. Bu lensler hem DX formatlı Nikon D90 gövdesine tam olarak monte olurken diğer taraftan “M” manuel çekim modu dışında, “A” diyafram önceliklli, “S” enstantane öncelikli ve “P” program çekim modu gibi gövde üzerinde bulunan tüm çekim modlarını ve “Auto” gibi program modları dışındaki hazır çekim modları dahil tam kapasite ile desteklemektedir.

Nikon D90 ile Uyumlu Nikon Lensler

1986 Yılı Sonrası AF Lensler ve Tam Uyumluluk

Nikon D90 DSLR’ın gövdesinde AF motoru olmasının büyük avantajını geriye dönük olarak lens uyumluluğu olarak görebiliyoruz. Nikon’un kendi ürettiği lensler için AF özelliğini duyurduğu tarih 1986 olduğundan özetle Nikon D90 ile uyumlu lensler için 1986 yılından sonra üretilmiş tüm lensler diyebiliyoruz. Bu da başka bir tabirle geleneksel AF, AF-I, AF-D ve yeni nesil AF-S lensleri içermektedir. Detaylı bilgi için Nikon lens terimlerinin karşılığı yazısına bakılabilir.

1986 Öncesi AI ve AI-S Lensler Dönemi

Peki ya 1986 öncesi için Nikon D90 ile uyumlu Nikon lens bulunuyor mu? gibi bir soruya belki bir noktaya kadar AI ve AI-S lensleri ekleyebiliriz. Türk Nikon üzerinde otomatik indekslemenin geldiği Nikon AI Lens Dönemi (Automatic Indexing) – 1977 şeklinde bir yazıyla AI dönemini kısaca aktarmaya çalışmıştık. AI ve AI-S lensler Nikon D90 gövdeye kolayca monte olmaktadır. Ancak bu lensler çekim modu olarak sadece Manuel ifade ettiğimiz “M” modunda çalışmaktadır. Aynı zamanda pozlama bilgisi ve buna istinaden EXIF veri bilgisi içermemektedir. Bu lenslerde henüz AF (otomatik netleme) keşfedilmediği için netleme manuel bir şekilde yapılırken diyafram bilgisi Nikon D90 gövde üzerinde bilinmemektedir. Sadece enstantane hızı ile manuel çekim yapılabilir ve 1977 ile 1986 arasında üretilmiş lenslerden verimli bir şekilde faydalanabilinmektedir. Elbette günümüz teknolojisinde özellikle akıllı telefonlardaki light meter uygulamaları sayesinde AI ve AI-S lenslerde manuel yapılan pozlamalar için Android ve iPhone desteği alınabilir.

Nikon F Dönemi Pre-AI Lensler ve Uyumsuzluk

Nikon lens mekaniği tarihçesinde Nikon F ya da F dönemi olarak adlandırılan yıllarda üretilen lensler ise Nikon D90 gövdeye hiç monte olmazlar ve bu lensleri Nikon D90 ile kullanmak mümkün değildir.

Son Söz

Nikon D90 ile uyumlu Nikon lensler şeklinde bir arama yaptığınızda bilmeniz gereken 1986 yılı sonrası tüm AF lensler D90 gövde üzerinde tam fonksiyonlu bir şekilde çalışmaktadır. Arzu ederseniz fotoğraf çekim becerilerinizi artırmak ya da 1977 yılına ait fotoğraf makinenize monte olabilen ve size manuel çekim imkanı sağlayan klasikleşmiş AI ve AI-S lensleri de düşünebilirsiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

Bir yorum var“Nikon D90 ile Uyumlu Nikon Lensler

  1. Avatar for Alper Orus

    ahmet özcan

    Nikon d 90 ım var.gayet memnunum.yazdığınız yazı ve yorumlardan olumlu etkileniyorum.teşekkür ederim.Ahmet özcan olarak bundan sonra bu mail adresime mail atın.teşekkürler….

Cevap Yazın