Profesyonelin Nikon D4 & D800  Hakkındaki Düşünceleri…

Son ayların Nikon için yoğun geçtiğini söyleyebiliriz. Önce Nikon D4 16MP, ardından Nikon D800  36.3MP.

Bu iki model ile Nikon yüksek nitelikli teknolojini  tanınttı, bunların içinde en çok etkileyici görünen video çekim özelliği olduğunu söyleyebiliriz.  Her iki model de Full HD canlı ses kaydı  ile sıkıştırılmamış video kaydı opsiyonuyla  dahili HDMI portu üzerinden sabitdiske kaydetme seçeneği sunar.

Türk Nikon ekibi olarak  D4 ilgili olarak, gelişmiş video özellikleri makinanın teknik dökümanında D3S ile kıyaslandığında direk öne çıktığını söyleyebiliriz.

Bu kıyas çalışmamızı D3s – D4 karşılaştıma sayfamızda sizler ile paylaşmıştık.

Bunun yanında Nikon D4 gövdenin yarı fiyatına Nikon  D800 (veya D800E ) ile  eşsiz bir mega piksel sayısına erişebilirsiniz.  Fakat bu maliyet ve çözünürlük eşitsizliğine rağmen her iki gövdeninde  birçok ortak noktası bulunmaktadır. Nikon D4 – D800  sayfasında  ayrıntılı karşılaştırmayı inceleyebilirsiniz. Bütün bu karşılaştırmalardan sonra birde profesyonel Nikon kullanıcılarının yorumlarını dinlemek gerekir diye düşünüyoruz. Sizlerle birazdan bu yorumları paylaşacağız.

 

Spor ve Haber Fotoğrafçı:  Leon Neal

Ben bir süredir  D4 ‘ü  bekliyordum, önceki ürün yenilikleri beni tam manası ile tatmin etmemiştir. D3s beni gerçekten geliştirmiş fakat video için haykırma noktasına kadar getirmiştir. Ben Full HD video çekiminin D4 gövdeye  dahil olacağını emindim. Nihayet video çekiminde ekranda “1080p” görmek benim için gerçek bir zevk oldu.

Ağustos 2011. Birçok ev ve iş yıkımlara neden şiddet olaylarının ardından  Londra’nın merkezinde sabah. Nikon D3S ve AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8 ile çekildi

Ağustos 2011. Birçok ev ve iş yıkımlara neden şiddet olaylarının ardından Londra’nın merkezinde sabah. Nikon D3S ve AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8 ile çekildi

Küçük bir fark bile çekimler esnasında büyük değişiklikler yaratabilir. Nikon D4 gövde de örneğin iki plaka arasın reçine kaplaması vardır ki Nikon iddiasına göre ıslak havalarda nemlenmeyi ve makinada  sislenmeyi engellemektedir. Bu önemli gelmiyor olabilir ama daha önce iki D3 gövde ile ıslak mekanlarda çekim yapıyordum. Bu durum benim için memnuniyet verici.

Ayrıca D4 gövdedeki time laps özeliliği sizi bir dizi matematikten kurtarmaktadır.

Video gelince, ben iş verenim Agence France-Presse için  metin ve fotoğraf hikayeleri desteklemek amacı ile çevrimiçi kullanılabilir kısa 1-2 dakikalık klipler oluşturuyorum. Nikon D4,  D3s gövdenin çekimlerinden daha çok beni memnun etmektedir.

D800 gelince, gerçekten ellime almak için sabırsızlanıyorum. Bir daha kompaktform faktörü, inanılmaz piksel sayıları ve Full HD video, genel amaçlı fotoğraf ve video çalışmaları için çok çok cazip hale getiriyor. Her zaman D700 boyutunu sevdim ve D800, D3S !in üç katı piksel sayısı ile görüntü kalitesini korumaktadır.

İkisinide getirin bana!!!!!!!!

**Leon Neal uluslararası haber ajansı için çalışan bir  fotoğrafçıdır.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

4 comments on “Profesyonelin Nikon D4 & D800 Hakkındaki Düşünceleri…

  1. Avatar for D.Yusuf

    fotokemal kemal gedik

    d4 ü almak için sabırla bekliyorum süper bi makina

Cevap Yazın