D800 / D800E — Sahne Arkasında Neler Oldu ?

36.3 megapiksel ezici piksel sayısı ile, D800/D800E yüksek çözünürlük için farkındalık yaratmaktadır, renk dokusu yumuşak geçişleri ile stüdyo kameralarının haricinde orta fotmat kameralara da etki etmektedir. Nikon, FX-format dijital SLR fotoğraf makinesinde dayanıklılık, hareketlilik ve yüksek kaliteden ödün vermeden olağanüstü bir makina sunmuş oldu.  D800/D800E kullanımı yaygınlaştıkça piyasada kendine yer edinecektir. Sizlerle Türk Nikon ekibi olarak ürünün hikayesini ve gelişimini birde teknisyenlerin ağzından paylaşmak istedik.

 1.Tasarım Bölümü Geliştirme Merkezi Mühendisleri

D800 Dijital SLR Fotoğraf Makinesi, Bu yeni kategorideki kamera orta format bir makinanın performansını barındırıyor.

Soru : Geliştirme Sürecinde aklınızdakiler nelerdi ?

Hara: “Yüksek çözünürlüklü kameralara baktığımız zaman, Nikon’un amiral gemisi D3X, 2008 yılında 24 megapiksel görüntü kalitesi ile piyasada çok ses getirdi. D800 geliştirirken ilk aklımıza gelen bu nokta oldu. Hedefimiz görüntü kalitesi oldu, piyasada bulunan tüm DSLR makinalardan daha üstün olması ve bu üstünlüğün yanında konpakt bir gövdede bulunması gerekmekteydi. Bizim amacımız DSLR fotoğraf makinaları ile rekabet etmek değildi. Biz bu makinada, temel tasarım kavramlarmız olan yüksek çözünürlük, netlik ve mükemmel bir ton üretimini orta – format bir makinada bir araya getirmekti.”

Soru : 36.3 megapiksel teknik olarak inanılmaz bir özellik. Ne zaman bunu gerçekleştirdiniz?

Yoshimatsu: “Makinanın teknik özelliklerini tasarlarken ilk başta düşüncemiz bu değildi. Biz görüntü kalitesini artıracak bir sensör teknolojisi üzerinde çalışıyorduk, öyleki bu teknoloji piyasada kendisini kanıtlayacaktı. Bu amaç uğruna yüksek çözürlük ve yüksek kaliteyi elde etmiş olduk.”

Murakami: “36.3 megapiksel bizim için erişilmez bir rakam değildi. Biz bu yapıyı yavaş yavaş taşları oturtarak yaptık, yani güvenli bir şekilde bu noktaya geldik : Örneğin, Sensör performansını iyileştirmek ve en iyi sensörü yaratmak için hızlı işleme teknolojisi EXPEED 3 ve görüntü işleme programcığıyla yüksek çözünürlüğü elde etmiş olduk. Ayrıca, Nikon, üstün optik performanslı NIKKOR objektiflere sahip olduğunu düşünürsek, biz sadece lenslerden yararlanmak için en iyi kamerayı, D800’ü verdiğimizi düşünülebiliriz.”

Hara: “Sonuç olarak, biz yüksek görüntü kalitesini kompakt bir gövdede sunmak istedik, tıpkı D700 gibi hem profesyoneller tarafından hemde amatörler tarafından kullanılması bizim için önemliydi. Bazıları, D800’ü, D700 gövdenin yerine geldi diye düşünebilirler ama bizim asıl amacımız ve gayemiz farklı bir kamera kategorisini dünyanın beğenisine sunmaktı.”

Soru : Sadece yüksek piksel sayısı hedeflenmiyordu değil mi?

Hara:“Profesyonellerin ya da ileri amatörlerin kullandığı makinelerin görüntü kalitesini yükseltmek için çabalamak, mücadele etmek bizim için bir motivasyondu. Fakat biz bu kamerada, herşeyi baştan inşa etmek ve sadece piksel sayısını değil, yüksek performansı, görüntü kalitesi, kolay kullanımı ile tam bir makina elde etmeye çalıştık.”

Mükemmellik Kavramı İçin Cilalı Bir Dokunuş

Kolay kullanım, üstün kontrol ve performans sunuyor

Soru : Sizce kimler bu kamerayı kullanarak çekim yapacak ? Ne tür fotoğraflar bu çekimlerde olacağını düşünüyorsunuz?

Hara: “Yüksek piksel sayısı ve yüksek görüntü kalitesi gövde içinde mevcut, bunun yanında kolay erişim düğmeleri, kolay denetim mekanizmaları, Live -View düğmeleri ile D800‘ü donattık. Ayrıca resimlerinizin nihai halini görmek için Picture Control mekanizmasını yerleştirdik. Yani D800 teknik ve mekanik olarak hem profesyonellere hem de ileri amatör fotoğrafçılara hitap edecek şekile getirdik.”

Murakami: “Ne olursa olsun, bir fotoğrafçı metodik olmalı. Biz tasarımı yaparken yaptığı işe bilinçli bir şekilde önem veren bir fotoğrafçı profilini dikkate aldık. Kolay görüntüleme için 3.2-inç LCD monitör, bunun yanında HDR, rötüş gibi son zamanlar da fotoğraf severlerin kendilerini ifade etmek için, anında küçük oynamalar yapmalarına izin verdik. Taşınabilirlik için D700 ile kıyaslayarak %10 oranında ağırlık azalttık.”

Yoshimatsu: “Bazı yaşlı akrabalarım fotoğraf çekimi ile ilgileniyorlar. Dışarı çıktıklarında etrafta elinde orta format bir makina bulunan ve doğa fotoğrafı çeken bir çok insanla karşılaştıklarını ve ellerindeki makinaların ne kadar güzel olduğunu düşünüyor ve bu makinalardan kendilerinde de olmasını istiyorlar. Fakat şöyle bir durum tespiti yapalım, bu makinalar büyük ve ağır özenen bu insanlar için pek kullanışlı değil. Ne yapabiliriz, kafamda ki, mükemmel bir çözünürlük, kaliteli görüntü ve bunların yanında orantılı bir boyut ve ağırlık, işte sonunda onların duaları kabul olmuş ve D800 ortaya çıkartmıştık.”

DOSYA BOYUTU

Görüntü boyutunu fotoğrafçı ihtiyaçlarına göre ayarlayabilir olması gerekir.

Soru : Birçok kişinin 36.3 megapiksel olduğu için görüntü kaltesi bakımında yüksek beklentileri mevcut, bunun yanında bu potansiyelden yararlanmanın zor olacağı düşüncesindeler. Bu manada kullanıcıların geniş bir yelpazede kamerayı kullanmaları için neler yaptınız?

Hara: “D800 36.3 megapiksel etkin piksel sayısına sahip, ancak bu sadece geniş boyutlu fotoğraf çekmek anlamına gelmez, üç resim boyutu vardır – büyük, orta ve küçük – ihtiyacınıza göre siz boyutunu belirlersiniz. FX formatta, 36.3 megapiksel ile büyük boyut resim çekmenizi sağlarken, 20.3 megapiksel ile orta boyutta çekim yapabileceksiniz, ya da siz sadece anı yakalamak istiyorsunuzdur 9 megapiksel ile küçük boyutta resimler çekebilirsiniz. EXPEED 3 sayesinde 36.3 megapiksel sensörün tüm özelliklerini kullanarak hem orta hem de küçük boyutta fotoğraflarları işleyebilmektedir. Bu nedenle, normal kullanım için orta ya da küçük boyut seçilebilir ve sadece grup portreleri ya da çok yüksek çözünürlüklü manzara çekimleri için büyük boyut seçimini öneririz. Amiral gemimiz D4 modelde olduğu gibi D800 makinada da görüntü seçimi sunulmaktadır., FX format veya DX formather fotoğrafçı için, boyutu seçmesine izin vererek önemli özgürlük elde edilmiştir.”

FULL HD

36.3 megapiksel yüksek çözünürlükte film sunmaktadır.

Soru: Bize filmler için çalışan görüntü seçicinin neden eklendiğini söyleyebilirmisiniz?

Yoshimatsu: “Günümüzde dijital SLR fotoğraf makineleri ile çekilen film sinematografik bir anlatım aracı olarak önemli bir ağırlığı bulunmaktadır, o yüzden bizim bakış açımız filmin nasıl kolayca çekimi yapılabilir, bu çekimle nasıl kontrol edilebilir olmasıydı. Sonuç olarak, live -view (canlı görüntü) ile fotoğraf veya filmin, kolayca seçim yapıp kontrolünü elimizde tutabilecektik. Biz iki tip live- view için ayrı ayrı fonksiyonlar ekledik ki, daha da kullanıcı dostu olsun, kısaca D800 ile çekim yaparken deklanşör düğmesine basıp bir kare alabilirsiniz ya da o anda çekime müdahale edebilirsiniz : Örneğin stüdyo ortamlarında live -view kullanırken, arka plan aydınlatma ve flaş için ayrı ayrı beyaz dengesi değerleri ayarlayabilir, film içinse kullanıcıya mikrofon hassasiyeti ile oynama ve kulaklık ile sesi duymasını sağlamak gibi özellikler ekledik.”

D800E

Olağanüstü bir alternatif…

D800E ,D800 gibi yüksek tanımlı üstün çözünürlük sunuyor.

Soru : Bu modeli hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hara: ” Biliyoruz ki, D800 yeterli bir çözünürlük ile tüm ihtiyaçları karşılamaya çalışmakta ve bunu büyük bir başarı ile yapmaktadır. D800E gövdesindeki low-pass filtrede yapılan ayrım ve moiré etkisini azaltılması, en büyük özellikleridir.
Örnek fotoğraflar :
[miniflickr group_id=1918683@N21&sortby=interestingness-desc&per_page=20]

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

Görüşler

3 comments on “D800 / D800E — Sahne Arkasında Neler Oldu ?

  1. Böyle bir makalede bu kadar çok imla hatası ve anlamsız çeviri en az Nkon D800 kadar şaşırttı beni.

Cevap Yazın