Nikon D800 Dünyanın En İyi Sensörüne Sahip

Nikon D800DXOMark‘ın labaratuvar ortamında yapmış olduğu detaylı incelemede dünyanın en iyi sensörüne sahip makine oldu.  Eğer Nikon D800‘ü önceden yurt dışından sipariş ettiyseniz veya almak için sizde gün sayıyorsanız doğru karar verdiğiniz için yazının sonunda gülümseyen bir yüzünüz olacak. Nikon D800’e üretilenden fazla ön sipariş gelmesi ve Amazon’da çok kısa bir sürede en çok satanlar için de #1 numara olması da inceleme sonuçlarını destekler niteliktedir. Nikon D800‘ü ilerleyen günlerde bulmak zor olabilir hatta fiyat düşüşü beklemek şimdiden hayal oldu.

Nikon D800 Dünyanın En İyi Sensörüne Sahip

Nikon D800’de bulunan 36.3 megapiksellik sensör, pazarda sadece megapiksel savaşı yaratsın diye konulmadı. Bu kadar yüksek megapikseli Nikon D800’de duyunca herkes Nikon‘un pazarlama stratejisiyle kafaları karıştırmak amaçlı ve pazar payını arttırmak için böyle bir makine çıkardığı söyledi. Hatta birçok kişi bu kadar çözünürlük için lens yok dese de DXOMark‘ın yapmış olduğu inceleme sonucunda bizce bu düşüncelerinden artık vazgeçecekler. Nikon D800’de bulunan bu mühendislik harikası sensör, yapılan inceleme sonucunda kamera ekipmanları derecelendirmesinde 95 puan gibi toplam en yüksek puanı alarak bu güne kadar ki en iyi sensöre sahip makine ünvanını almıştır. DXOMark‘ın bu incelemelerde ne kadar saygın ve güvenilir olduğunu zaten yazmaya gerek yok internette kısa bir araştırmak yaparak bunu görebilirisiniz. DXOMark yaptığı bu değerlendirme sonucunda aynı zamanda Nikon D800’de bulunan sensörün diğer tüm kameraların sensör ölüçümünde bir referans olacağını söylüyor.

Nikon D800, içlerinde Nikon D4, Nikon D3S, Pentax K-5, Canon EOS 5D Mark II gibi kameraların bulunduğu 8 kamera içinde en yüksek fiyat performans sonucunu veren kamera olmuştur. Nikon D800’ün rekabette nasıl ön plana çıktığını görmek için aşağıdaki analize lütfen bir göz atın.

Bu sensör performansına hiçbir makine yaklaşamadı. Bir çoğumuz Nikon D800’den inanılmaz bir dinamik alan performansı beklerken bunun dışında birçok  fotoğrafçı ve eleştirmen düşük ışık performansına ima ederek , sensördeki küçük pixellerden şikayet ediyordu. Bütün bunlara yanısıra farklı ihtiyaçlara hitap eden birbirinden tamamen farklı iki kamerayı Nikon D4 ve Nikon D800 karşılaştırıldığında, Nikon D800 kendisinden iki kat pahalı Nikon D4 kadar ISO performansı sergilemektedir.

Nikon D800 ile çekilen fotoğrafın yeniden boyutlandırdığınızda sanki büyülü bir şekilde fotoğraftaki gürültü azaltmaktadır. Nikon D4 ve Nikon D800‘ün her ikisinden de 16 MP lik bir imaj alıp bastırsak ne olurdu sorusuna incelemelerde görüldüğü gibi Nikon D800 Nikon D4‘e yakın bir sonuç üretmektedir cevabı şaşırtıcı olsada açıkça çıkmaktadır.

Yukarıdaki sonuçlara bakınca Nikon D800 için bugüne kadar üretilen en iyi makine diyenlere katılmamak elde değil. FX format bir kamera için 3.000$ gibi makul bir satış fiyatıyla yukarıdaki mükemmel sonuçları görünce, uzun süreli efsanevi bekleyişe değdi diyoruz. Canon kullanıcıları 5D Mark III sonuçlarını görmeden bu kadar emin olmayın diyecektir ancak Türk Nikon olarak sonucun değişeceğini pek sanmıyoruz.

Nikon D800 Türkiye’ye gelişi ve fiyatına ilişkin birçok e-mail alıyoruz. Türkiye’ye geliş ve satış fiyatı belli olduğu zaman bunu hızlı bir şekilde sizlerle paylaşıyor ve “Nikon Fiyatları” sayfamızda duyuruyor olacağız

Türk Nikon Üzerindeki Nikon D800 Yazıları

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın