Fotoğrafçılar için En iyi 5 Profesyonel Fotoğraf Düzenleme Programı

En iyi 5 Profesyonel Fotoğraf Düzenleme Programı ! Fotoğraf düzenleme işlemleri için hangi programı kullanıyorsunuz ? Bu yazıda profesyonel fotoğrafçılar için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları hangileri listelemeye çalışacağız.

Fotoğrafçılığın sadece bir kameraya film takmak ve fotoğraf çekmekle ilgili olduğu günler geride kaldı. Teknolojideki büyük gelişmelerle birlikte fotoğraf düzenleme işlemleri, fotoğrafçılık sürecinin önemli bir parçası haline gelmeye başladı. Bugün neredeyse görsel olarak en ideal olduğunu düşündüğümüz bir fotoğraf bile biraz düzenlemeye ihtiyaç duyar ve profesyonel fotoğrafçıların düzenleme becerilerine sahip olması gerekir.

Ancak bir fotoğrafı doğru şekilde düzenlemek için beceriden fazlasına ve beraberinde yüksek kaliteli profesyonel bir fotoğraf düzenleme programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda editör varken, bunların hepsinin profesyonel fotoğrafçılar için uygun olduğunu söyleyemeyiz.

Bugün, profesyonel kullanıcılar için masaüstünde yani bilgisayar ortamında kullanabilecekleri uygulamaları kapsayan en iyi profesyonel fotoğraf düzenleme programlarını içeren bir liste sunacağız.

Fotoğraf düzenleme söz konusu olduğunda, herkesin kendi tercihleri ​​vardır. Hangisinin en iyi fotoğraf düzenleme programı olduğunu söylemek imkansız çünkü sizin için en iyisi başka bir fotoğrafçı için doğru bir seçim olmayabilir. Bununla birlikte profesyonel fotoğraf düzenleme programında arayabileceğiniz birkaç temel özellik vardır. Şimdi gelin bunlara bakalım.

Kaliteli Bir Profesyonel Fotoğraf Düzenleme Programı Neler İçermelidir?

Organizasyon Kabiliyeti, Koleksiyonlar ve Kataloglama

Bir fotoğrafçının hafıza kartında az sayıda fotoğraf olması pek sık rastlanan bir durum değildir. Çoğu fotoğrafçılık türünde, sıralanacak yüzlerce fotoğraf artan bir şekilde düzenlenmeyi bekler. Örneğin düğün fotoğrafçıları, mükemmel kareyi bulana kadar birden fazla görüntüyü incelemek gibi zor bir işle karşı karşıyadır. Diğer taraftan spor fotoğrafçıları gazetenin ön sayfasındaki görsele ulaşmak için tüm fotoğrafları süzgeçten geçirir.

Hangi tür fotoğrafçılığı tercih ederseniz edin, bir görüntüden diğerine kolayca geçmenizi sağlayacak bir yazılıma ihtiyacınız var. Fotoğraflar arasında etiketlere, derecelendirmelere ve yüz tanımaya göre arama yapabilmeniz gerekir. Aksi takdirde, düzenlemek istediğiniz görüntüleri bulmak çok zaman alabilir.

Kolay Dışa Aktarma

Çoğu profesyonel fotoğrafçı fotoğraflarını farklı dosya formatlarında dışa aktarır. İster bir bloga ister fotoğraf barındırma sitesine dışa aktarın, fotoğrafınızı kolayca export eden bir profesyonel fotoğraf düzenleme programı hayatınızı kolaylaştıracaktır

Özelleştirme

Bir fotoğrafı düzenlediğinizde, bunu kendi yeteneğinizle yaparsınız. İyi bir fotoğraf düzenleme programı özelleştirdiğiniz bu eylemlerinizi fark eder ve kaydeder. Bir fotoğraf yüklediğinizde, fotoğrafınızda her zaman ki değişiklik modelinizi otomatik olarak uygulayabilir. Aynı işlemleri fotoğraf üstünde defalarca tekrarlayarak saatler geçirmek yerine, düzenleme yazılımı bunu sizin için yapabilir.

Öğrenme Kabiliyeti

Bugün fotoğraf düzenleme konusunda uzmanlaşmış birisi Photoshop veya Lightroom öğrenmenin kolay olmadığını bilir. Fotoğraflarınızı nasıl hızlı bir şekilde düzenleyeceğinizi öğrenmeniz gerekiyorsa, dik öğrenme eğrileri olmayan fotoğraf düzenleme programlarını seçmek gerekebilir. Öğrenmesi kolay, profesyonel bir fotoğraf düzenleyicinin yerleşik bir öğreticisi vardır ve iş akışında size yol gösterir. Hızlı bir öğreticiden sonra, ilk fotoğraf yüklemenizdeki araçları öğrenebilirsiniz ve o andan itibaren sorunsuz bir şekilde iş akışınıza devam edersiniz. Daha karmaşık bir fotoğraf düzenleyici için, yazılımı öğrenmeye zaman ayırmanız gerekir. Bu da doğal olarak vakit kaybıdır.

En İyi 5 Profesyonel Fotoğraf Düzenleme Programı

1.Adobe Photoshop

Photoshop, tüm Dünya’da kullanılan en popüler, profesyonel ve en fazla özelliğe sahip katman tabanlı fotoğraf işleme programlarından biridir.

Belki de en çok konuşulan profesyonel fotoğraf düzenleme programı olan Photoshop Adobe Photoshop CS6, profesyonel bir fotoğrafçının bir fotoğrafı düzenlemek için ihtiyaç duyacağı tüm özellikleri sunar. Aslında, o kadar çok özellik sunuyor ki muhtemelen hepsini nasıl kullanacağınızı bilemeyeceksiniz. Katmanlama dahil, hayal edebileceğiniz hemen hemen her düzenleme aracına sahiptir. Gelecekteki düzenlemeleri otomatik yapmak için eylemlerinizi kaydedebilir ve eklenti seçeneğine sahiptir.

Photoshop’un muhtemelen tek dezavantajı öğrenmesinin zor olması. Photoshop, bir saat boyunca oynayabileceğiniz ve ardından kendinize bir uzman diyebileceğiniz bir yazılım değildir. Öğrenme sürecini geliştirmek için özel eğitmenlerden alabileceğiniz kurslar, sayısız YouTube videoları bulunmaktadır. Biraz eğitimle Photoshop’un gizemlerini çözebilirsiniz.

Photoshop, bir kataloglama, organizasyon aracı olmaktan çok bir düzenleme aracıdır. Bununla birlikte, Lightroom (Photoshop ile ortak bir aboneliği tercih ederseniz) mükemmel bir koleksiyon, foto katalog aracıdır ve Photoshop ile iyi çalışır. Aynı şey fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşmak için de geçerlidir. Photoshop bunun için tasarlanmamış olsa da, Lightroom bu anlamda her işinize yarar.

2. Serif PhotoPlus

Photoshop’tan farklı olarak, Serif PhotoPlus bir fotoğraf düzenleyici işlevi görür. Serif PhotoPlus, görüntüleri derecelendirmelere ve etiketlere göre düzenlemenize olanak tanır. Ancak, diğer düzenleyiciler yüz tanıma veya işaretleme ile sıralama yapmanıza izin verirken, PhotoPlus bu seçeneğe sahip değildir. Organizasyon bu programın güçlü yanı değildir, ancak düzenleme yeteneği daha etkileyicidir.

PhotoPlus’ın bazı çok kullanışlı düzenleme özellikleri vardır. Lens düzeltme ayarı yapabilir, katmanlarla çalışabilir ve portrelerdeki kusurları giderebilirsiniz. Ek olarak, çeşitli filtre efektleri uygulayabilirsiniz. Bölünmüş ekran seçeneği, seçtiğiniz efektlerden önce ve sonra bir görüntü görmenizi sağlar.

Bu profesyonel fotoğraf düzenleme programı yerleşik olarak bulunan bazı kullanışlı fotoğraf paylaşım seçenekleri vardır. Hem Flickr hem de Facebook’ta paylaşabilirsiniz. Nesnelerin küresel ölçeğiyle ilgileniyorsanız, fotoğraflarınıza coğrafi etiket ekleyebilir ve onları küresel bir haritada görebilirsiniz.

PhotoPlus’ı öğrenmek çok zor değil, ancak bir eğitim almadan önce bir fotoğrafı düzenlemeye çalışırsanız zor anlar yaşayabilirsiniz. Programın özellikleri ayrı pencerelerde açılmaktadır, bu nedenle araçlarınızı bulmak zor olabilir. Bunu telafi etmek için PhotoPlus ayrıntılı video eğitimleri sunar. Ayrıca programla ilgili bazı genel sorulara yanıt verebilecek bir “yardım” sekmesi de vardır.

PhotoPlus fotoğraf düzenleme için uygun fiyatlı bir seçenektir. Diğer bütçe dostu fotoğraf düzenleme programlarının sahip olmadığı birçok özelliğe sahiptir ve size bütçeye göre fotoğrafları hem organize etme hem de düzenleme fırsatı verir.

3. Cyberlink PhotoDirector

Bu fotoğraf düzenleme programı bütçeyi zorlamayan editörler kategorisinde yer almasına rağmen içerisinde çok şey barındırmaktadır. Birincisi ve en önemlisi, fotoğraflarınızı organize etmenin en güzel yolunu sunar. Veritabanında fotoğrafları yeniden adlandırabilir ve metin ekleyebilirsiniz.

Yüz tanıma, bir adı bir yüzle ilişkilendirmenize olanak tanır. Aynı yüzlere sahip fotoğrafları bir arada gruplandırabilir ve aradığınız resimleri kolayca bulabilirsiniz. Veritabanında bir isim arayarak, ilgili görüntülerin bulunduğu bir klasörü açabilirsiniz. PhotoDirector ayrıca fotoğrafları derecelendirmenize ve işaretlemenize olanak tanır.

Bu profesyonel fotoğraf düzenleyici, bazı kullanışlı otomatik özellikler içerir. Görüntünün tonu, rengi ve eğrilerinde ayarlamalar dahil olmak üzere beklediğiniz tipik ayarlamaları da yapabilirsiniz. Fotoğrafınızın daha karmaşık ayrıntılarını düzenlemenize izin veren küçük araçlar vardır.

Bu yazılım ile fotoğraflarınızı doğrudan Facebook, Flickr ve birkaç başka platformda paylaşabilirsiniz.

PhotoDirector’ın kullanımı zor değildir, ancak daha büyük, üst düzey fotoğraf düzenleme programlarında olduğu kadar çok öğrenme aracı yoktur. Genel olarak, PhotoDirector, bütçeyi zorlamadan profesyonel bir fotoğraf editörü için iyi bir seçenektir.

4. Acdsee Pro8

Bu profesyonel fotoğraf düzenleme programı, fotoğrafları kolayca düzenlemenizi sağlar. Toplu işleri ayrı klasörlere yerleştirir. Her toplu işte, tüm görüntülerin küçük resimlerini görüntüleyebilirsiniz. Bu, toplu işlemlerinizde her fotoğrafa harika bir genel bakış sağlar ve büyük gruplar arasından fotoğraf seçmeyi kolaylaştırır.

Acdsee, zaten sürücünüzde bulunan klasörler ve dosyalarla çalışma yeteneği açısından benzersizdir; yeni bir veritabanı oluşturmanıza gerek yoktur. Bu, bir fotoğraf üzerinde çalışmaya başladığınızda size büyük ölçüde zaman kazandırır. Fotoğrafların içe aktarılması için beklemeye gerek yoktur.

Program ayrıca fotoğraflarınızı etiketleme ve derecelendirme olanağı da sağlar. Bunu yaptıktan sonra, derecelendirmelerine, etiketlerine veya etiketlerine göre fotoğraflarınız arasında arama yapabilirsiniz. Hatta fotoğrafın konumuna göre arama bile yapabilirsiniz.

Elbette, tipik bir profesyonel fotoğraf düzenleyiciden bekleyebileceğiniz tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz.

5. Corels Paintshop Pro

Acdsee gibi, Paintshop hem bir fotoğraf kataloglama hem de düzenleme programıdır. Corels Paintshop Pro X9, fotoğraflarınız arasında hem derecelendirmelere hem de etiketlere göre arama yapmanızı sağlar. Fotoğraflarınızı belirli kriterlere göre sıralamak ve fotoğraf gruplarını bulmayı kolaylaştırmak için Akıllı Koleksiyonlar’ı kullanabilirsiniz. Programdaki organizasyon kapsamlı değildir, ancak işlevseldir.

Bu programın düzenleme yeteneği, onu öne çıkaran şeydir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok anlık efekt bulunmaktadır. Seçtiğiniz efekti görüntünün tamamı üzerinde kullanmak yerine, önce küçük resim üzerinde test edebilirsiniz. Program, düzenleme yazılımlarında her zaman bulunmayan kullanışlı bir araç olan katmanları düzenleme seçeneği sunar.

Flickr, Twitter ve Pinterest şablonlarıyla sosyal medya için fotoğrafları optimize edebilirsiniz. Ardından, bunları istediğiniz sosyal medya platformuna aktarabilirsiniz.

Paintshop’u kullanmak çok kolay olmasa da, piyasadaki diğer birçok fotoğraf düzenleme aracına benzer. Diğer yazılımlarla ilgili deneyiminiz varsa, Paintshop’u öğrenmek zor olmayacaktır.

Sonuç

En iyi 5 Profesyonel Fotoğraf Düzenleme Programı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu anlamda ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlerseniz yukarıdaki en iyi profesyonel fotoğraf düzenleme programı seçeneklerinden sunduğu özelliklere göre kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Eklemek istediğiniz fotoğraf düzenleme programı varsa lütfen yorumlarınızda belirtiniz.

Peki siz fotoğraf düzenleme işlemleri için hangi programı kullanıyorsunuz ? En iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları arasından tercihleriniz hangileri olur ya da ekleyecekleriniz var mı? Lütfen yorumlarınızda belirtiniz.

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın