Nikon 1 V1 ve J1 için F Mount Adaptör

Nikon, F mount lenslerin, Nikon 1 serisi aynasız gövdelerde kullanımını mümkün hale getirecek adaptörün (FT1) piyasaya sürüleceği haberini verdi. Bu FT1 adaptörün ilk olarak 22 Aralık tarihinde Japonya’da ardından da Avrupa’da satışa çıkması bekleniyor. Piyasaya çıkış fiyatı ise 23.310 yen yani yaklaşık 300$ olacak.
Nikon’un mevcut lenslerinin Nikon 1 serisi CX sensörlü yeni nesil aynasız makinalarında kullanılacak olması ilgi çekici olduğu kadar bu kullanım sonucunda oluşacak fotoğrafları şimdiden merak ettirecek kadar heyecan vericidir. Neden derseniz Nikon 1 serilerindeki çarpan etkisinin 2.7x, bu durumda 35mm ‘lik geniş açı lensimizi FT1 ile kullanacak olursak bize yaklaşık 95mm gibi bir görüntü verecektir. Belkide kızıl şahin fotoğrafı çekmek daha da kolaylaşacak:-)

Nikon 1 V1 ve J1 için F Mount Adaptör

FT1 adaptörün özellikleri aşağıdaki gibi açıklanmıştır.

  • Adaptörle AF-S lens kullandığınızda AF (otomatif fokus) desteklenecektir. Ancak AF özelliği Single AF (Tek AF) modunda olmalısı ve odak noktası olarak merkez seçilmiş olması şartı aranmaktadır.
  • Odak göstergesi (range finder) CPU lenslerle birlikte kullanılabilir olacaktır.
  • CPU lenslerle birlikte FT1 kullanılıyor ise P, S, A, M modları kullanılabilir olacaktır.
  • CPU olmayan lenslerle A ve M modları kullanılabilecek ve diyafram makina üzerinden ayarlanabilecek. P ve S modları desteklenmeyecektir.
  • Önemli özelliklerden biri ise lensin VR özelliği var ise bu kullanılabilecektir.
  • Hareket Anlık” modu AF-S lenslerle birlikte kullanılabilecektir.
  • Nikon 1 serisi makineler olan Nikon 1 V1 ve Nikon 1 J1 özelliklerinden biri olan “Smart Foto Seçici” özelliği FT1 ile kullanılmaz hale gelmektedir.

FT1 Adaptör Demosu

http://youtu.be/0RTA29ii4Tw

Türk Nikon üzerinde Nikon 1 Serisi

Skylum'un hepsi bir arada fotoğraf düzenleme programı olan Luminar 4, yeni kullanıcılar için oldukça avantajlı indirimler sağlıyor. Yeni AI özellikleri ve yenilenmiş UI ile birlikte gelen Luminar 4 programını tavsiye ediyoruz.

İlk görüş bildiren siz olun

Cevap Yazın